Vojnový zajatec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rakúsko-Uhorskí vojnoví zajatci v Rusku (1915), fotografia S. M. Prokudina-Gorského

Vojnový zajatec (termín niekedy používaný pod anglickou skratkou POW, z angl. prisoner of war) je bojovník, ktorý sa dostal v priebehu vojny alebo bezprostredne po jej skončení do moci nepriateľa.

Medzinárodné dohovory upravujúce zaobchádzanie so zajatcami (v súčasnej dobe hlavne 3. ženevský dohovor z 12. augusta 1949) okrem iného stanovujú, že vojnoví zajatci nesmejú byť mučení ani vraždení a špecifikujú informácie, ktoré je zajatec povinný svojim väzniteľom oznámiť, sú to: meno a priezvisko, dátum narodenia, hodnosť a služobné číslo.

Za vojnových zajatcov sú považované osoby týchto kategórií:

  • príslušníci pravidelných ozbrojených sil vrátane príslušníkov domobrany
  • osoby, ktoré nie sú vojakmi, ale sú činné pre ozbrojené sily
  • obyvateľstvo napadnutej oblasti, ktoré sa po priblížení nepriateľa chopilo zbrane (leveé en masse)

V prípade nejasnosti je nutné považovať za vojnových zajatcov aj všetky ostatné osoby, ktoré uskutočňovali vojenské akcie, dokiaľ príslušný súd nerozhodne o ich štatúte. Vojnoví zajatci podliehajú moci krajiny, ktorá ich zajala, v žiadnom prípade nepodliehajú jednotlivcom alebo jednotkám, ktoré ich zajali. O štatúte a vojnových zajatcov nie sú oprávnené rozhodovať jednotlivé osoby a to ani vtedy, pokiaľ sa zajaté osoby zjavne dopustili prehreškov proti pravidlám vedenia vojny.

Zdravotnícky personál a duchovenstvo v ozbrojených silách nie je považované za bojovníkov. Ani v zajatí sa teda nestávajú vojnovými zajatcami, ale majú nárok na rovnakú ochranu. Žoldnieri nemajú nárok na štatút vojnového zajatca.

Zajatí britskí výsadkarí v meste Arnhem krátko po tom čo padli do nemeckého zajatia

Bojovníci sú povinní mať označenie svojej bojujúcej strany, obvykle aspoň časť uniformy, u partizánskych bojovníkov sa za dostačujúci považuje odznak, a zároveň musia viditeľne a otvorene nosiť zbraň. Príslušníci ozbrojených síl s výnimkou leveé en masse musia podliehať systému velenia. Bojovníci musia viesť svoj boj v súlade s medzinárodným vojnovým právom. Pokiaľ tieto parametre zajatec nesplňuje, môže byť súdom zbavený práv vojnového zajatca.

Štatút vojnového zajatca nezahŕňa neozbrojených civilistov, zajatých alebo zadržaných v priebehu vojny. Tieto osoby sú chránené 4. ženevským dohovorom.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Válečný zajatec na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]