Volkswagen Slovakia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Volkswagen Slovakia je najväčšia automobilová spoločnosť na Slovensku so závodmi v Bratislave v Devínskej Novej Vsi, v Martine a v Košiciach. Bratislavský závod Volkswagen Slovakia je unikátnym vo svetovom meradle, keďže sa tu ako v jedinom automobilovom závode na svete vyrábajú pod jednou strechou vozidlá piatich značiek (Volkswagen, Audi, Porsche, Škoda, SEAT). Modely z bratislavskej produkcie sa nevyrábajú nikde inde na svete. Z Bratislavy sa exportujú do 148 krajín sveta. Volkswagen Slovakia je zároveň najväčšou firmou z hľadiska obratu na Slovensku. V roku 2011 dosiahol tržby 5,2 miliardy eur a na exporte krajiny sa podieľal približne 9,2 %. Bol tak najväčším exportérom na Slovensku. Za dobu svojho pôsobenia v krajine firma preinvestovala viac ako 2,1 miliardy eur. Zamestnáva viac ako 8 400 ľudí.

História

Volkswagen pôsobí na území Slovenska od roku 1991, keď sa Volkswagen rozhodol rozšíríť svoje pole pôsobnosti do vtedajšej ČSFR zapojením sa do štátom organizovanej medzinárodnej súťaže o vytvorenie spoločného podniku so štátnym podnikom Bratislavské automobilové závody, v ktorej súťažil s General Motors a Renault. Ako víťaz v máji 1991 s BAZ založili podnik Volkswagen Bratislava, s. r. o. Podiel BAZ (20%) v spoločnej firme neskôr Volkswagen odkúpil Volkswagen a od roku 1999 pôsobí firma ako Volkswagen Slovakia, a. s. so 100 % vlastníctvom Volkswagen.[1].

Produkcia

Výroba automobilov začala v bratislavskom závode v roku 1992 modelom Volkswagen Passat Variant. Neskôr sa tu vyrábali aj vozidlá Volkswagen Golf, Volkswagen Polo, Seat Ibiza a Škoda Octavia. V roku 2002 tu začala výroba terénneho modelu Volkswagen Touareg a Porsche Cayenne. V roku 2006 k nim pribudlo Audi Q7. Od roku sa tu vyrába aj hybridný model Volkswagen Touareg Hybrid. V roku 2011 bola spustená výroba vozidiel New Small Family - Volkswagen up!, Škoda Citigo a SEAT Mii. V roku 2013 sa tu začne výroba elektrického vozidla Volkswagen e-up!. Závod je tiež jedným z potenciálnych kandidátov na výrobu luxusného SUV značky Bentley s názvom Falcon.[2].

Galéria

Referencie

  1. Studeničová, M.; Uhrík, J., 2009, Od tankov k Touaregu. Verbis, s. 130, ISBN 978-80-969933-4-5
  2. Made in Bratislava by mohlo byť aj Bentley [online]. etrend.sk, 4.2.2013. Dostupné online.


Externé odkazy