Vombat medveďovitý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vombat medveďovitý

Vombat medveďovitý[1] alebo staršie: vombat medvedíkovitý [2] (lat. Vombatus ursinus) je druh z rodu Vombatus.

Obýva vlhké oblasti južnej Austrálie, Nového Južného Walesu a Tasmánie. V južnej časti jeho areálu rozšírenia obýva väčšinou lesy mierneho pásma okrem zalesnených krajín, na severe potom vrchy, vysočiny a suťové svahy.

Vombat medveďovitý je 0,7-1,2 m dlhé zviera so zavalitým telom, širokou a hranatou hlavou, masívnymi končatinami, 2-3 cm dlhým chvostom, hmotnosťou od 14 do 25 kg a s hrubou a hustou, obvykle olivovo zelenou až takmer čiernou srsťou.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšinu roka žije samotárskym spôsobom života. Hrabe pomerne rozsiahle, vysoko rozvetvené nory, ktoré majú len jediný vchod a ktoré dokáže vybudovať aj v ťažko dostupných terénoch, k čomu mu napomáhajú jeho silné pazúry na končatinách. Nora môže byť 30 metrov dlhá, 50 centimetrov vysoká a 50 centimetrov široká a môže byť pospájaná s inými norami a tak sa vytvorí sieť chodieb s niekoľkými vchodmi. Takéto „hniezdo“ môže byť domovom pre niekoľko generácií. Sú to nočné zvieratá, ale rady sa vyhrievajú v blízkosti svojich nôr skoro ráno na slnku. Starí samci bývajú veľmi územní a často napádajú cicavce, ktoré preniknú do ich domácich areálov. Človeku však väčšinou nebezpečenstvo zo strany týchto vačkovcov nehrozí, môžu však zapríčiniť významne nižšiu účinnosť oplotenia proti králikom, ktoré býva v Austrálii hojne využívané. Sú vegetariánmi, živia sa najmä trávou – obľubujú trsy tvrdej a ostrej trávy. Hovädzí dobytok sa takisto živí týmto, pre vombaty primárnym, zdrojom potravy, čím im konkuruje.

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

U vombata medveďovitého rozoznávame 4 poddruhy [3][4]:

  • Vombatus ursinus platyrrhinus (Vombatus ursinus hirsutus)
  • Vombatus ursinus ursinus
  • Vombatus ursinus tasmaniensis
  • Vombatus ursinus mitchelli

Najohrozenejší je zrejme poddruh Vombatus ursinus ursinus, ktorý možno vo voľnej prírode nájsť len na Flindersovom ostrove na severe Tasmánie. V roku 1996 bola jeho populácia odhadovaná zhruba na 4000 jedincov a bol oficiálne podľa IUCN uznaný ako zraniteľný [4][5].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vombat obecný na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).