Votrelec 3

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Votrelec 3
Originálny názov Alien 3
Žáner akčný/sci-fi/horror
Dĺžka 114 minút, špeciálne vydanie 145 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1992
Spoločnosť Twentieth Century Fox
Rozpočet 50 000 000 $
Zárobok 159 773 545 $ [1]
Filmový štáb
Réžia David Fincher
Scenár Vincent Ward, David Giler, Walter Hill, Larry Ferguson
Produkcia Gordon Carroll, Walter Hill, Ezra Swerdlow
Hudba Elliot Goldenthal
Kamera Alex Thomson
Herecké obsadenie
Postupnosť
Predchádzajúci Votrelci (film)
Nasledujúci Votrelec: Vzkriesenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Votrelec 3 mal byť posledným filmom ságy o votrelcovi. Pre režiséra Davida Finchera to bol jeho americký režijný debut. Film ostáva najkontroverznejšie hodnoteným z celej ságy. Predchádzali mu filmy Votrelec (Alien, 1979) a Votrelci (Aliens, 1986). Ságu uzatvára neskorší Votrelec: Vzkriesenie (Alien: Resurrection, 1997).

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

Ellen Ripley sa ocitne na takmer opustenej planéte, bývalom väzení. Votrelec ju však nasleduje aj sem a Ellen s ním musí vybojovať poslednú bitku.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudia, ktorí unikli útoku votrelcov a výbuchu základne na LV 426, pokojne spia v hibernácii na ceste domov. Do lode sa však dostalo votrelčie vajce, z ktorého sa vyliahne prvá forma parazitu a niekoho v spánku infikuje. Pritom však spôsobí požiar, kvôli ktorému automatika presunie hibernačné komory do záchranného modulu a naslepo ho odpáli.

Modul dopadne na planétu Fiorina 161, bývalé väzenie, ktoré pri jeho zrušení niektorí väzni odmietli opustiť. Združení v akejsi náboženskej sekte pod vedením „kňaza“ Dillona sa starajú o prevádzku výrobne na olovené kontajnery. Tvrdé pristátie modulu prežije iba Ellen Ripley. Pri skúmaní havarovaného modulu objaví stopy po votrelcovi a žiada miestneho lekára Clemensa pitvu dievčatka Newt, ktoré Ellen zachránila pred votrelcami. Clemens jej vyhovie, pitva odhalí, že Newt sa utopila.

Ripley čaká, kým ju záchranný tím príde vyslobodiť z väznice plnej vrahov, sexuálnych maniakov a násilníkov. Votrelec, ktorý sa dostal na základňu, sa však prisaje na psa jedného z väzňov (v špeciálnom vydaní je napadnutým zvieraťom vôl) a nakladie doň zárodok. Votrelec onedlho prichádza na svet a začne postupne likvidovať väzňov. Ellen tuší, že votrelec je blízko, no jej tvrdeniam správca väznice Andrews neverí, až kým sa sám nestane obeťou votrelca. Smrti z jeho pazúrov neunikne ani Clemens. Ellen sa s votrelcom stretne zoči-voči, ale ten ju z neznámych príčin nechá na pokoji.

Ellen s Dillonom presvedčia ostatných väzňov, že musia proti votrelcovi bojovať. Na Fiorinu síce mieri záchranná loď, podľa Ripley však spoločnosti Weyland Yutani ide iba o získanie votrelca. Na planéte nemajú žiadne zbrane, a tak si musia pomáhať dostupnými prostriedkami. Plány však nevychádzajú a votrelec víťazí. Zdravotný stav Ellen sa zhoršuje, až zistí príčinu: votrelec na lodi infikoval ju a v hrudi jej rastie budúca votrelčia kráľovná.

Ellen žiada Dillona, aby ju zabil, on to však odmietne s tým, že musia využiť fakt, že jej votrelec neublíži. Napokon sa podarí votrelca zlikvidovať, Ellen sa však ešte musí postaviť zástupcom Weyland Yutani a zabrániť jej, aby votrelca získala. Preto svoj život dobrovoľne končí v roztavenom olove.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Scenár[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik tretieho dielu Votrelca sprevádzali značné problémy. Vzniklo niekoľko scenárov, pričom sa počítalo aj s tým, že v tretej časti sa neobjaví Ripley a ani nikto z predchádzajúcich častí. Ďalšia verzia sledovala dobrodružstvá Hicksa a Newt, zatiaľ čo Ripley mala stráviť väčšinu filmu v kóme.

Prvú verziu, ktorá vstúpila do produkcie, napísal Vincent Ward. V nej Ripley a votrelec havarujú na umelom satelite Zeme, ktorý v stredovekých podmienkach obývajú mnísi, veriaci, že na Zemi život skončil v apokalypse. Po nezhodách s producentmi Ward, ktorý mal film režírovať, opustil film a režisérsku taktovku prevzal David Fincher. Ten na nátlak producentov zmenil kláštor na väzenie.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Ako sa už stalo tradíciou, najväčšia neistota panovala v otázke, či sa Sigourney Weaver vráti k úlohe Ripley. Po dlhých rokovaniach herečka súhlasila. jej honorár dosiahol 4 milióny dolárov a neskôr sa zvýšil na celkových 5,5 milióna. Za to, že si oholila hlavu, to bolo celkom slušné odškodné.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Neustále výmeny scenáristov a režisérov sa podpísali aj na predražení produkcie. Sedem miliónov dolárov stáli len kulisy a rekvizity, ktoré sa napokon vo filme ani neobjavili. Zhotovená bola totiž výprava kozmického kláštora, z ktorej niektoré časti napokon vo filme predsa len použili.

Problémy však nekončili ani pri natáčaní. Pre Davida Finchera bol tento film celovečerným režijným debutom. Zrejme preto si vyslúžil zvýšený dohľad i mieru zásahov od filmovej spoločnosti, ktorá presadila dokonca zmenu záveru filmu. Situácia došla tak ďaleko, že Fincher sa filmu zriekol ešte pred jeho finalizáciou. Po rokoch bol film prestrihaný tak, že sa viac blížil Fincherovej pôvodnej predstave. Autorom nového strihu však nebol Fincher.

Pre redizajn votrelca bol opäť povolaný jeho stvoriteľ, Hans Rudi Giger. Votrelec sa dočkal niekoľkých podstatných zmien: zmenil farbu z čiernej na hnedú, pohyboval sa prevažne štvornožky a ukázal sa ako zdatný bežec. Mytológia vychádzajúca z filmov, to vysvetľuje tým, že tento exemplár sa nevyliahol z človeka, ale zo psa.

Ohlasy[upraviť | upraviť zdroj]

Tretí diel filmovej ságy vzbudil rozpaky a doteraz je najkontroverznejšie hodnoteným z celej série. Znalci ako hlavnú príčinu označovali práve výmeny scenáristov a režisérov, čo v konečnom dôsledku vyústilo do chaosu. Nezodpovedanou ostala aj otázka, ako sa dva votrelčie vajcia dostali do lode.

Fanúšikovia naopak poukazujú na režisérom precízne vybudovanú atmosféru, inovatívne zábery z pohľadu votrelca, ale aj vývoj hlavnej postavy a herecký výkon jej predstaviteľky.

Úmrtie Ellen Ripley a definitívne zlikvidovanie jej úhlavného nepriateľa boli dôvodom, prečo sa považovala séria za uzavretú. V roku 1997 sa však objavil Votrelec: Vzkriesenie.