Vyšší princip
Vyšší princip je česko-slovenský film z roku 1960 z obdobia 2. svetovej vojny po atentáte na Heydricha.
Dej
[upraviť | upraviť zdroj]Druhá svetová vojna v Čechách, nič pekné pre civilné obyvateľstvo. Prichádza rok 1942 a Gabčík s Kubišom sa postarajú o to, aby Heydrich nebol medzi živými. Gymnaziálna trieda si presne v deň Hedrichovej smrti vyloží maturitné tablo.
Sfilmovaná poviedka Jána Drdu hovorí o neľudskosti a o hrozných činov nacistov. Film sa začína tým, že blázniví maturanti sa smejú zo svojho tabla. O niekoľko minút sa začne po celom Protektoráte ozývať ohlas. Odmena 10 miliónov českých korún. Odmenia toho, kto odhalí mená atentátnikov. Zároveň je zákaz vychádzok po 20.00.
Ivan Mistrík v hlavnej postave je šikovný študent, ktorého majú radi či spolužiaci, či učitelia. Až na jedného, ktorého otec je obchodník. Otca stvárnil Rudolf Hrušínský a jeho syna mladučký Jiří Kodet.
Vlastimil Ryšánek (Ivan Mistrík) sa rozhodne pomáhať spolužiakovi na Nemčine. Ten číta článok z novín a nevie prekladať. Učiteľ (Václav Lohinský) vidí, že Ryšánek našepkáva. Vykríkne na neho a Vlastimil povie : Ja prosím nenašepkávam, ja si len nahlas opakujem, aby som nezabudol. Celá trieda sa rozosmeje. Ešte počas školy si robia traja spolužiaci humor zo zosnulého Heydricha.
Ďalší deň sa študenti podrobia písaniu maturitnej písomky. Do školy nabehne gestapo. Jeho čierne uniformy pripomínajú smrť. Riaditeľ si zavolá kolegu, ktorý má na starosti maturitnú písomku. Píšu z latinčiny. Každý ho prezýva Vyšší princíp.
Gestapo vezme troch chlapcov. Medzi nimi aj najšikovnejšieho Ryšánka. O ich osude rozhodne nacistická „ľudskosť“ Kolega Vyšší princíp síce skúša poprosiť o odpustenie svojich žiakov. Lenže samopale pracujú rýchlejšie.
Večer oznamuje rozhlas, kto je už zastrelený. Medzi menami začujú aj Vlastimila Ryšánka. Keď sa to dozvedia spolužiaci, skoro im pukne srdce. Dozvie sa o tom aj profesor, Vyšší Princíp.
Do školy príde a spolužiakom má povedať, že chlapci si to zaslúžia. Lenže jeho svedomie to nedovoľuje. Preto začne rozprávať : Z vyššího princípu mravního vám říkam, že vražda na tyranu není zločin.
Film ešte končí, keď Ryšánková matka odíde na gestapo a tam ju zastrelia. Jej posledné slová Vrazi, vrazi ešte dlho budú na pamäti.
Do postavy Vlastimila Ryšánka sa vžil Ivan Mistrík. Už v tomto filme ukazuje, že z neho bude úspešný herec. Vo filme sa objavili aj prvky geniality Hrušinského, Kostku, či Jany Brejchovej.