Preskočiť na obsah

Vykúpenie z väznice Shawshank

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vykúpenie z väznice Shawshank

Základné informácie
Originálny názov The Shawshank Redemption
Žáner Dráma
Dĺžka 142 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1994
Spoločnosť Columbia Pictures, neskôr Warner Bros.
Rozpočet 25 miliónov $
Zárobok 28 341 469 $
Filmový štáb
Réžia Frank Darabont
Scenár Frank Darabont
Produkcia Niki Marvin
Hudba Thomas Newman
Kamera Roger Deakins
Herecké obsadenie

Vykúpenie z väznice Shawshank (originálny názov The Shawshank Redemption) je americký film z roku 1994 napísaný a režírovaný Frankom Darabontom na motívy novely Stephena Kinga. Hlavnými hrdinami filmu sú Andy Dufresne (hrá Tim Robbins) a Ellis „Red“ Redding (Morgan Freeman).

Dej filmu je predovšetkým o živote Andyho Dufresna vo väznici Shawshank, do ktorej sa dostal po nespravodlivom odsúdení za vraždu svojej ženy a jej milenca, ktoré však nespáchal.

V roku 1994 bol film nominovaný v siedmich kategóriách na Oscara (najlepší film, najlepší herec v hlavnej úloheMorgan Freeman, najlepší adaptovaný scenár, najlepšia kamera, najlepší strih, najlepšia originálna hudba a najlepší zvuk), napriek tomu ani jednu cenu nezískal.

Filmu sa v kinách nedarilo dobre. Premiéru mal v tom istom období ako Pulp Fiction, v tom istom roku (1994) bol natočený aj Forrest Gump. Pri tejto konkurencii mal film veľmi nízke tržby z kín. Film je však jedným z najznámejších príkladov, kde film uspel vďaka domácim kinám.

Vykúpenie z väznice Shawshank je podľa mnohých ankiet a rebríčkov jedným z najlepších filmov všetkých čias. Na IMDb je hodnotený ako najlepší film všetkých čias, aj v Česko-Slovenskej filmovej databáze.

V roku 1947 je mladý bankár Andy Dufresne odsúdený na dva doživotné tresty za vraždu svojej ženy a jej milenca. Trest si má odpykať vo väznici Shawshank v Maine. Vo väznici sa Andy spriatelí s Ellis Boyd "Red" Redding-om a ďalšími väzňami. Andy požiada Reda (ktorý je známy medzi väzňami pašovaním kontrabandu do väznice) o geologické kladivko, neskôr o poster Rita Hayworth.

Počas prvých rokov musí Andy znášať kruté zaobchádzanie od dozorcov, ako aj opakované znásilňovanie od jednej skupiny väzňov. Avšak jeho znalosti v oblasti účtovníctva a platenia daní upútajú pozornosť kapitána dozorcov Byrona Hadleyho (Clancy Brown) a neskôr aj riaditeľa väznice Sama Nortona (Bob Gunton), čo síce prinesie Andymu väčšiu slobodu, ale zároveň je zatiahnutý do nelegálneho prania špinavých peňazí.

Čas vo väzení pomaly plynie. Jeden z väzňov, Brooks, je nakoniec prepustený, avšak po 50 rokoch strávených vo väzení si nevie zvyknúť na život na slobode a v liste svojim priateľom z väzenia píše, že je už unavený z toho, ako sa stále bojí. "Rozhodol som sa nezostať" píše vo svojom liste a potom sa obesí vo svojej izbe.

V roku 1965 sa do väznice Shawshank dostane mladý väzeň Tommy Williams, ktorý, keď sa dozvie o Andyho prípade, prezradí mu šokujúce zistenie: Elmo Blatch, jeden z jeho bývalých spoluväzňov mu podrobne opísal vraždu dvoch ľudí, ktorých popis presne sedel na Andyho ženu a milenca. Andy dúfa, že sa po tomto zistení obnoví súdny proces a tak požiada riaditeľa Nortona o pomoc. Nakoľko Norton nechce prísť o jeho finančné služby, dá Andyho zavrieť na mesiac na samotku a Tommyho dá zastreliť.

Andy však už roky pracoval na svojom úteku. Každú noc kopal svojim geologickým kladivkom tunel, ktorý bol napokon 500 metrov dlhý, a Andymu sa podarilo ujsť. Po úteku vybral všetky nelegálne peniaze riaditeľa Nortona a ušiel do mexického mesta Zihuatanejo. Poslal tiež všetky informácie o riaditeľových nelegálnych praktikách do novín. Norton spáchal samovraždu skôr, než ho stihli zatknúť.

Red je neskôr podmienečne prepustený a dostane sa do izby, v ktorej býval aj Brooks. Aj keď je Red rovnako zúfalý, ako bol aj Brooks, rozhodne sa najskôr splniť sľub, ktorý dal Andymu. Nájde na lúke schránku s peniazmi, ktoré mu tam Andy nechal a odíde za ním do Mexika.

Zaujímavosti

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Film, ktorý väzni sledujú sa volá Gilda (1946) s Rita Hayworth v hlavnej úlohe. Andy získa od Reda plagát s touto herečkou, ktorý neskôr nahradí plagát s Marilyn Monroe z filmu Slamený vdovec (The Seven Year Itch). Ten nahradí plagátom herečky Raquel Welchovej z filmu One Million Years B.C.
  • Ruky Andyho v detailnom zábere, ktoré na začiatku nabíjajú revolver, sú v skutočnosti ruky režiséra Franka Drabonta.
  • V pôvodnom príbehu Stephena Kinga bola postava Reda napísaná ako Ír. Vo filme ponechali ako vtip vetu: "Možno preto, že som Ír", aj keď do role obsadili čierneho herca Morgana Freemana.
  • Frank Darabont napísal scenár za 8 týždňov.
  • Postava Andyho bola pôvodne ponúknutá Tomovi Hanksovi, ten však nakoniec dal prednosť filmu Forrest Gump.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]