Vytie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vytie
Howl

Autor Allen Ginsberg
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Nakladateľstvo originálneho vydania City Lights Books
Dátum 1. vydania originálu 1957
Literárny smer Beat generation
Literárny žáner báseň - báseň v próze - zbierka
Slovenské vydania knihy

Vytie (angl. Howl) je básnická zbierka autora Allena Ginsberga vydaná v roku 1957 vo vydavateľstve City Lights, ktorého spolumajiteľom je Lawrence Ferlinghetti. Básnická zbierka odštartovala aféru so súdnym procesom, v ktorom sa súdili dve vydavateľstvá (City lights). Lawrence Ferlinghetti vzdoroval úspešne obvineniu iného vydavateľa za urážku mravnosti a verejného vkusu. Tento vyhraný spor priniesol publikácii skvelú reklamu, ktorá spôsobila nebývalý obchodný úspech pri vydávaní poézie v USA. Vytie dosiahlo 50-tisícový náklad a stalo sa manifestom nového poetického, sociálneho a filozofického hnutia Beat generation. Navyše spor bol precedensom v prospech všetkých budúcich vydaných diel a slobody umeleckej tvorby.

Vytie je súbor poém v žánri báseň v próze. Tematicky čerpá z ciest po súdobej Amerike, nevyhýba sa sociálnemu pohľadu ale bez moralizovania. Cieľom Vytia je ukázať pravdivú Ameriku bez zastierania a afektovania.

Ginsbergove básne v próze majú výrazný znak subjektívneho pohľadu a autobiografie. Básne sú litániami, výpočtom protichodných javov, súborom anafor a paralel. Ginsberg sa vo svojich básňach z 50-tych a 60-tych rokov staval do pozície proroka až mesiáša, napríklad básne Hymnus a Amerika.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]