Allen Ginsberg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Irwin Allen Ginsberg
americký spisovateľ a básnik
americký spisovateľ a básnik
Narodenie3. jún 1926
Newark, New Jersey, USA
Úmrtie5. apríl 1997 (70 rokov)
New York, New York, USA
PodpisAllen Ginsberg, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkaallenginsberg.org
CommonsSpolupracuj na Commons Allen Ginsberg

Irwin Allen Ginsberg (* 3. jún 1926, Newark, New Jersey, USA – † 5. apríl 1997, New York, New York) bol americký básnik a jedna z hlavných osobností beatnickej generácie.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Je pôvodcom názvu hippies - Flower Power, bol veľkým odporcom vojny vo Vietname. V roku 1965 sa zúčastnil na mierovom pochode v Berkeley, proti povolávaniu mladých Američanov do Vietnamu. Známy bol aj obhajobou práv homosexuálov.

Študoval právo na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, kde sa stretáva s predstaviteľmi neskôr vzniknutej generácie beatnikov: Williamom S. Burroughsom, Jackom Kerouacom, Nealom Cassadym a ďalšími.

V roku 1985 sa stáva profesorom anglického jazyka a literatúry na Brooklyn College. So svojimi básňami vystupoval aj v Brne, Prahe a Olomouci a v 60.rokoch navštívil tiež Bratislavu. Zomrel 5. apríla 1997 na následky rakoviny pečene.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi jeho najznámejšie diela patrí: básnická zbierka Kvílenie (1956), ktorou odštartovala "literárna revolúcia" v San Franciscu, ďalej zbierky ako Kadiš a iné básne, Pád Ameriky, Dych mysle, Prázdne zrkadlo, Smrť a sláva a mnoho ďalších. Jeho diela stoja dodnes na piedestáli tvorby beatnikov.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Allen Ginsberg: Vylízanej mozek,(Birthbrain) básně z let 1965-90, vyd. VOKNO, česky,rok 1991, výber zo zbierok Collected poems a White shroud, poems, ISBN 80-85239-09-4

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]