Warsaw Financial Center

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Warsaw Financial Center

Warsaw Financial Center (WFC) patrí medzi najprestížnejšie kancelárske budovy vo Varšave. Nachádza sa na rohu ulíc Emilii Plater a Świętokrzyska, v najužšom centre mesta. Bola to prvá, moderná kancelárska budova v hlavnom meste Poľska, postavená v 1998 roku.

Projekt Warsaw Financial Center spracovali americké firmy A. Epstein & Sons International a Kohn Pedersen Fox Associates, v spolupráci s poľskými architektmi a inšpiráciou pre nich bola m.i. budova 333 Wacker Drive v Chicagu. 

Warsaw Financial Center ponuka celkom 50 tis. m2 nájomnej plochy triedy A+ a 350 parkovacích miest pre motorové vozidla a bicykle. V každom z 32 poschodí je 1900 m2 plochy vysoké 2,75 m a plne vyhovujúcej potrebám fyzický postihnutých osôb. Komunikáciu medzi jednotlivými pátrami uľahčuje 16 výťahov. V tejto budove, vysoké 144 m, má svoje sídla takmer 70 firiem. Vyspelá technická riešenia, jak napr. vlastná úpravňa vody, agregát a podzemné nádrže s obsahom cca 600 000 litrov, zaisťujú plnou sebestačnosť budovy, pokiaľ ide o prístup k elektrickej a tepelnej energii a k vode.

Majiteľom Warsaw Financial Center je od konce roku 2012 konzorcium Allianz Real Estate a Curzon Capital Partners III, investičného fondu riadeného Tristan Capital Partners.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]