Preskočiť na obsah

Watchdog

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Watchdog (z angl. strážny pes) je prevzatý výraz, ktorý sa používa pre označenie činnosti od štátu nezávislých skupín (príp. aj jednotlivcov), ktoré sa venujú verejnej kontrole moci. Ide hlavne o prácu mimovládnych organizácií zameraných na kontrolu zákonnosti postupov štátnych orgánov (prípadne orgánov územnej samosprávy), ich nečinnosti - v prípadoch, keď by konať mali, prípadne efektívneho využívania verejných prostriedkov - teda financií, z ktorých je financovaný štát, územná samospráva, verejnoprávne inštitúcie a organizácie im podriadené, či od nich závislé. Zriedkavo sa watchdog používa aj na označenie samotných organizácií, ktoré sa venujú watchdogovým aktivitám.

Výsledky svojich zistení watchdogové organizácie zvyčajne publikujú buď v snahe vyvolať tlak verejnej mienky na to, aby príslušné úrady začali dôsledne dodržiavať (uplatňovať) zákony, prípadne etické pravidlá, alebo aj v snahe upozorniť na „diery v zákonoch“ - teda neexistenciu právnych noriem, ktorá vedie k eticky neprijateľnému zneužívaniu moci, či verejných prostriedkov.

Správy renomovaných watchdogových organizácií mávajú vysokú odbornú hodnotu a vierohodnosť a bývajú podkladmi aj pre rozhodovanie oficiálnych medzinárodných inštitúcií a orgánov. Medzi najznámejšie patria pravidelné správy Amnesty International. Watchdogové organizácie niekedy slúžia ako arbiter pri posudzovaní sporného uplatňovania etických pravidiel - v tejto úlohe vystupovala napr. organizácia Article 19, ktorá posudzovala návrh slovenského Tlačového zákona pre Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE resp. OSCE).

Organizácie označované ako watchdogové sa zvyčajne zameriavajú na poukazovanie na:

Watchdogové organizácie mnohokrát využívajú postupy investigatívnej žurnalistiky. Charakterom práce sa im podobajú organizácie na ochranu práv spotrebiteľov, ktoré sa však medzi watchdogové organizácie nezvyknú zaraďovať.

Najznámejšími watchdogovými organizáciami pôsobiacimi na Slovensku sú: Aliancia Fair-play, Transparency International Slovakia, Memo 98, Amnesty International, Greenpeace.