Weegee

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Weegee pseudonym Arthur Fellig, vlastným menom Usher Fellig (* 12. jún 1899, Złoczów Halič – † 26. december 1968, New York/USA) bol americký fotograf.

Narodil sa 12. júna 1899 ako Arthur Fellig v dedinke Złoczów, ktorá vtedy patrila Rakúsku (terajšia Ukrajina). V roku 1906 odišiel s mamou a bratmi za otcom do Ameriky. Bol dieťaťom ulice. Mal mnoho zamestnaní - pracoval ako mäsiar, umývač riadov, pouličný fotograf aj fotolaborant.

Postupne sa začínal rodiť fotograf-novinár Weegee. V noci vychádzal do ulíc a fotografoval všetko čo zvyčajne zahmlieva tma. Nestaral sa o techniku fotografie a ani o jej obrazové riešenie - jediné, čo ho zaujímalo, bolo stretnúť a zaznamenať situáciu, aby mal čo ponúknuť novinám.

V roku 1935 sa stal fotografom na voľnej nohe. Využíval známosti s políciou a na miesto zločinu prichádzal zároveň s ňou, urobil rýchlo pár záberov a ráno ich predával. Publikoval do: Herald Tribune, World-Telegram, Daily News, Post, Journal-American, Sun, a ďalších. WEEGEE je vraj odvodený z anglického slova označujúceho špiristitickú tabuľku; nikto vtedy nechápal, ako môže cítiť na diaľku situáciu, ktorá ešte len príde.

Postupne nefotografoval len zločiny, ale aj nočných pijakov a rozvášnených milencov, publikum pobavené pohľadom na zranenú osobu. Predstavoval Newyorčanom ich mesto ako naozaj vyzerá. Hrozné, kruté, v ktorom sa odrážajú všetky záporné vlastnosti človeka.

Zomrel 26. decembra 1968, na mozgový nádor vo veku 69 rokov. Nikdy nezaprel svoj pôvod, pri pohľade na bohatých bol nesvoj. Zostalo po ňom 5000 negatívov a 1500 kopijí, ktoré predstavujú momenty vytiahnuté z toku všedného dňa.