Weegee

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Weegee
americký fotograf
Weegee
Rod. menoUsher Fellig
Narodenie12. jún 1899
Złoczów, Ukrajina
Úmrtie26. december 1968 (69 rokov)
New York, New York, USA
PodpisWeegee, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Weegee

Weegee pseudonym Arthur Fellig, vlastným menom Usher Fellig (* 12. jún 1899, Złoczów, Ukrajina – † 26. december 1968, New York, New York, USA) bol americký fotograf.

Narodil sa v dedinke Złoczów, ktorá vtedy patrila Rakúsku (terajšia Ukrajina). V roku 1906 odišiel s matkou a bratmi za otcom do USA. Bol dieťaťom ulice. Mal mnoho zamestnaní - pracoval ako mäsiar, umývač riadov, pouličný fotograf aj fotolaborant.

Postupne sa začínal rodiť fotograf-novinár Weegee. V noci vychádzal do ulíc a fotografoval všetko čo zvyčajne zahmlieva tma. Nestaral sa o techniku fotografie a ani o jej obrazové riešenie - jediné, čo ho zaujímalo, bolo stretnúť a zaznamenať situáciu, aby mal čo ponúknuť novinám.

V roku 1935 sa stal fotografom na voľnej nohe. Využíval známosti s políciou a na miesto zločinu prichádzal zároveň s ňou, urobil rýchlo pár záberov a ráno ich predával. Publikoval do: Herald Tribune, World-Telegram, Daily News, Post, Journal-American, Sun, a ďalších. WEEGEE je vraj odvodený z anglického slova označujúceho špiristitickú tabuľku; nikto vtedy nechápal, ako môže cítiť na diaľku situáciu, ktorá ešte len príde.

Postupne nefotografoval len zločiny, ale aj nočných pijakov a rozvášnených milencov, publikum pobavené pohľadom na zranenú osobu. Predstavoval Newyorčanom ich mesto ako naozaj vyzerá. Hrozné, kruté, v ktorom sa odrážajú všetky záporné vlastnosti človeka.

Je zaraďovaný k takzvanej „Newyorskej škole fotografie“, ktorá s obľubou od 30. do 70. rokov 20. storočia využívala rôzne druhy neostrosti. Nebola to inštitúcia v pravom slova zmysle, ale šestnásť autorov (narodených od 1898 do 1934) žijúcich a tvoriacich v New Yorku.[1]

Zomrel 26. decembra 1968 na mozgový nádor vo veku 69 rokov. Nikdy nezaprel svoj pôvod, pri pohľade na bohatých bol nesvoj. Zostalo po ňom 5 000 negatívov a 1 500 kópií, ktoré predstavujú momenty vytiahnuté z toku všedného dňa.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BRANČ, Jan. Neostrá fotografie na přelomu století, Bakalářská teoretická diplomová práce [online]. Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie, [cit. 2009-03-12]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Weegee

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]