Weleda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Weleda Group
Právna forma koncern
Odvetvie Farmácia, Kozmetika
Založená 1921
Zakladateľ Ita Wegman
Oskar Schmiedel
Rudolf Steiner
Sídlo Arlesheim, Švajčiarsko
Pôvod Švajčiarsko
Vedenie Ralph Heinisch
(Generálny riaditeľ (CEO) Weleda AG)
Paul Mackay
(prezident správnej rady)
Obrat 307,5 mil. € (2011)
Zamestnancov 1 931 (2011 - prepočítané na plný úväzok)
Vlastník Weleda AG (medzi 47,33% a 100% v jednotlivých spoločnostiach)
Slogan spoločnosti V súlade s človekom aj prírodou
Webová stránka www.weleda.com

Weleda AG (akciová spoločnosť) je nadnárodný farmaceutický koncern strednej veľkosti vyrábajúci liečivá a prírodnú kozmetiku vychádzajúci z antropozofických poznatkov o vzťahoch medzi prírodou a človekom. Centrála Weledy AG sídli v Arlesheime vo Švajčiarsku.

Weleda vznikla v roku 1921, kedy Dr. Ita Wegman (pôvodom Holanďanka) otvorila v Arlesheime vo Švajčiarsku svoj Klinický a terapeutický inštitút. Na liečenie ľudí používala antropozofické metódy. Farmaceut Oskar Schmiedel spolu s Dr. Wegman a prírodovedcom - antropozofom Rudolfom Steinerom vyvinuli prvé produkty používané na klinike. [1]

Pri výrobe a predaji svojich výrobkov spoločnosť dodržuje zásady ekologického využitia prírodných surovín, výrobných procesov a likvidácie odpadu, vylučuje geneticky modifikované organizmy, dodržuje zásady fair trade a iné metódy ochrany prírody a ľudského zdravia.[2]

Weleda AG je materská spoločnosť koncernu. Jej hlavnými akcionármi sú Antropozofická spoločnosť, Združenie Klinického a terapeutického inštitútu a individuálni akcionári a spolupracovnící.[3] Weleda AG má pobočku v nemeckom Schwäbisch Gmünd, kde sa nachádza najväčší výrobný podnik spoločnosti. Vlastní podiely v ďalších približne dvadsiatich spoločnostiach (väčšinou vlastné národné zastúpenia značky po celom svete), ktoré spolu s materskou Weledou AG tvoria Weleda Group. Členovia skupiny podnikajú vo viac ako 50 krajinách, vyvíjajú, vyrábajú alebo predávajú originálne antropozofické liečivá, dietetiká alebo prírodnú kozmetiku. V súčasnosti je firma vedúci svetový výrobca liečiv komplementárnej medicíny a celostnej prírodnej kozmetiky. Pod názvom Weleda spol. s r.o., org.zložka má obchodné zastúpenie aj na Slovensku. [4]. Právne funguje ako pobočka Weledy spol. s r.o. Praha. Najdôležitejšie míľniky vývoja značky nájdete na časovej osi na stránke slovenského zastúpenia [5].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. History [online]. Arlesheim, Švajčiarsko : Weleda AG, [cit. 2011-03-23]. Dostupné online. (angličtina)
  2. ŽIŤ PRÍJEMNE [online]. Bratislava : Weleda spol. s r.o., o.z., [cit. 2013-04-22]. Dostupné online.
  3. History [online]. Arlesheim, Švajčiarsko : Weleda Group, 14. marca 2005, [cit. 2011-03-23]. Dostupné online. (nemčina)
  4. História jedného výrobcu prírodnej kozmetiky [online]. Bratislava : Weleda spol. s r.o., o.z., [cit. 2013-04-22]. Dostupné online.
  5. Stručná história času Weledy [online]. Bratislava : Weleda spol. s r.o., o.z., [cit. 2013-04-22]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]