Wen-sin tiao-lung

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Wen-sin tiao-lung (čín. 文心雕龙, pchin-jin: Wén Xīn Diāo Lóng - doslova Srdce literatúry a vyrezávanie drakov.[1]) je prvým čínskym dielom o literárnej teórii, kritike a estetike. Napísané bolo v šiestom storočí po Kr. a autorom je učenec Liou Sie.

Dielo, ktoré je veršované, sa skladá z päťdesiatich kapitol. Prvých 5 kapitol tvorí Úvod, v ktorom sa vyzdvihuje pozícia literatúry v spoločnosti a ktorý vymedzuje teoretický základ pojednania. Ďalších 20 kapitol patrí oddielu Štylistika, v ktorom sa podrobne preberajú jednotlive literárne druhy. Nasledujúcich 19 kapitol tvorí oddiel Tvorba, v ktorom sa popisujú zásady písania literárnych diel. Oddiel Kritika tvorí 5 ďalších kapitol, ktoré analyzujú doposiaľ napísané diela čínskej literatúry. Poslednú kapitolu tvorí oddiel Príhovor, v ktorom autor vysvetľuje zámer spísania diela.

Autor kritizuje dekadentné a "nepraktické" literárne diela a zároveň hľadá strednú cestu medzi konfuciánskou snahou, aby sa literatúra stala slúžkou vlády, a taoistickým zdôrazňovaním subjektivity. Táto literárno-kritická práca silno ovplyvnila následnú literárnu tvorbu v Číne.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. V českom preklade je to Duch básnictví řezaný do draků

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Liu Xie. Duch básnictví řezaný do draků. Teoretická báseň v próze. Praha: Brody 1999. Preložil Oldřich Král.
  • Celý text v čínštine