Wikipédia:Najlepšie články (kandidáti)/Majstrovstvá sveta v atletike 2009 - Beh na 100 metrov mužov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Majstrovstvá sveta v atletike 2009 – Beh na 100 m mužov[upraviť zdroj]

Navrhujem článok Majstrovstvá sveta v atletike 2009 – Beh na 100 m mužov ako najlepší. Udalosť skončená, v texte sa nachádzajú kvalitné externé odkazy, kľúc kvalifikácie, rekordy, štatistiky a iné informácie – článok je skrátka obšírny. Prosím redaktorov, aby sa vyjadrili, upozornili na nedostatky, prípadne ich samy odstránili. Vopred vďaka :) --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 13:28, 22. august 2009 (UTC)

Za[upraviť zdroj]

 1. Symbol support vote.svg Za Ako navrhovateľ. --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 13:28, 22. august 2009 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za Ako spoluautor --SVALNAC 13:43, 22. august 2009 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za V pohode môže byť, je to dobre spracované a vyčerpávajúce. Že je tam veľa tabuliek a štatistiky je pre tému, o ktorej sa pojednáva, len plus. Rádiológ 09:02, 27. august 2009 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za Zišlo by sa ale pozakladať články, ktoré zatiaľ svietia červene, zároveň však ukazujú, koľko je ešte roboty na portále šport, keď nie sú vytvorené základné články, ako napr. skok do výšky, ... --Otm 11:00, 31. august 2009 (UTC)

Proti[upraviť zdroj]

 1. Symbol oppose vote.svg Proti Sorry, no v clanku su len same tabulky, aj ked pekne vyplnene. Dobre urobeny clanok na temu, z ktorej sa najlepsi clanok asi ani spravit neda, tak to vidim ja. Update: Kedze niekto to zjavne nepochopil tak este raz a pomaly - moj nazor a vyhrady su totozne s tym, co napisala Bubamara. Jonesy diskusia 18:34, 22. august 2009 (UTC)
 2. Symbol oppose vote.svg Proti vidím to podobne ako Jonesy + krátky úvod, minimálny alebo neexistujúci text k tabuľkám (aj keď tabuľky sú spracované pekne, možno by nemuseli byť tak natiahnuté a mohli by sa dať do dvoch stĺpcov - vylúčiť kolónku krajina s tým, že vlajka by išla k menu: príklad1,príklad2) a takisto všeobecne málo textu a s tým spojených málo referencií. --ra1N 18:30, 2. september 2009 (UTC)
 3. Symbol oppose vote.svg Proti článok tvoria z väčšej časti tabuľky a teda málo textu a na najlepší článok má málo referencií. Vasiľ 20:30, 30. august 2009 (UTC)
  Článok som trošku zmenil, sekciu "Kvalifikácia", v súčasnej forme sa do článku viac referencii pridať nedá. Tabuľky, ich oficiálne výsledky sú zahrnuté v externých odkazoch. --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 07:47, 31. august 2009 (UTC)
 4. Symbol oppose vote.svg Proti Tabuľky, minimum textu, novinový štýl. --–Bubamara 08:38, 31. august 2009 (UTC)
  Skús konkretizovať. --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 11:10, 31. august 2009 (UTC)
  • Vyhral Jamaj
  • druhý skončil Američan
  • ďalší Jamajčan
  • Víťazný Usain
  • sa udialo jedno väčšie prekvapenie
  • Takisto vypadol aj siedmy z minulých MS
  • prekvapujúco vypadol štvrtý
  • podľa očakávania
  • bol v dobrej forme
  • postupové miesto relatívne nemalo favorita
  • Podľa odhadov oňho mohli súťažiť dvaja
  • sa veľké šance nedávali.
  • Po finále povedal, že sa počas tohto behu zranil po tom, čo si natiahol slabiny.[5] Ďalšie miesta nemali až do takej veľkej miery favorita, ale najväčšie šance na postup sa dávali Richardovi Thompsonovi a Dwainovi Chambersovi, ktorí nakoniec postúpili. Japonec Naoki Cukahara skončil posled
  • pričom bol jediným Ázijcom
  • bol zas jediným Afričanom... atď. Čítam prevažnú väčšinu textu v tomto hesle ako keby som mala pred sebou otvorené noviny. --–Bubamara 12:49, 31. august 2009 (UTC)
  Prišlo k náprave, nesúhlasím jedine s frázou bol v dobrej forme, alebo mi poradíš ako ju zmeniť, alebo ju nechám tak. K náprave prišlo týmto editom. Vďaka za rady a maj sa :) --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 07:28, 1. september 2009 (UTC)
  Link na edit - minimálne kozmetické „úpravy“, novinársky text naďalej. --–Bubamara 15:08, 1. september 2009 (UTC)
 5. Symbol oppose vote.svg Proti musím súhlasiť s Bubamarou, a proste si myslím, že nie je možné, aby takéto články patrili medzi najlepšie, pretože sú to z 95 percent tabuľky, ktoré nezasvätenému nič nepovedia. --Wizzard 08:34, 2. september 2009 (UTC)
  Asi to treba posudzovať v kontexte. Ideálne by asi bolo, ak by kandidoval článok Majstrovstvá sveta v atletike 2009 a spĺňal by všetky kritériá na perfektný článok a v dostatočnej miere by boli spracované jednotlivé podčlánky. Jednoznačne najväčšou udalosťou týchto MS bol rekord v behu na 100 metrov, ktorý je porovnateľný asi len so skokom do diaľky v Mexiku. Vtedy to však bola možno náhoda, kým Bolt má potenciál aj tento vlastný fenomenálny rekord prekonať. "Nič nehovoriace" a zároveň "všetko hovoriace tabuľky" podľa mňa možno a treba presunúť na koniec článku a na začiatku článku by mohol byť výstižný súvislý text, v ktorom by možno zároveň skôr vystúpili problematické pasáže. Ešte keď sa pozrieme na tuším anglickú stránku, tak tam je aj sumarizácia rozbehov do kvázi absolútneho poradia, ale to by bola ďaľšia tabulka navyše :) --Otm 17:43, 2. september 2009 (UTC)
 6. Symbol oppose vote.svg Proti článok má zatiaľ ďaleko k tomu aby patril medzi najlepšie, viď moje pripomienky v diskusii.--Pelex 09:58, 15. september 2009 (UTC)

Neutral[upraviť zdroj]

Diskusia[upraviť zdroj]

Chcelo by to prehľadnejšiu tú poslednú tabuľku; ak sa to urobí, nemám nič proti - myslím si, že takýto článok pokojne môže byť označený ako Výborný. --Rádiológ 10:36, 24. august 2009 (UTC)

Ako prehľadnejšiu? Daj trochu konrkétnejšie. --SVALNAC 10:38, 24. august 2009 (UTC)
Rozdeliť Muži a Ženy zvislou čiarou - ak by to šlo. --Rádiológ 11:09, 24. august 2009 (UTC)
Hotovo --SVALNAC 12:11, 24. august 2009 (UTC)
 • Dali by sa esteticky pridať nejaké fotografické zábery? Rudko 00:34, 30. august 2009 (UTC)
  Na to treba povolenia, jedine linky na fotky. --SVALNAC
Pridal som ilustračné foto, aby tam niečo bolo. Sledujem stále commons, no zatiaľ nič. --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 07:47, 31. august 2009 (UTC)

Textu je síce málo, ale aj ten ktorý v článku je je miestami štylisticky kostrbatý napr. Keď žiadny atlét krajiny nesplnil limit v žiadnej disciplíne, krajina mohla nominovať hocijakého jedného atléta, niekedy nominovala aj bežca na 100 metrov. --Otm 07:17, 30. august 2009 (UTC)

Yes check.svg Vybavené, okrem toho som článok zmenil, doplnil [1], požiadavka Vasiľa vybevená, vyššie dva hlasy sú X mark.svg osobným názorom. --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 07:47, 31. august 2009 (UTC)
S úpravou daného odseku som spokojný, teraz je to presné, dá sa diskutovať, či by tam nemal byť minulý čas. :) V článku je ešte kapitola Vyjadrenia iných známych športovcov, ktorá však nič neobsahuje. Buď ju teda treba vypustiť alebo tie vyjadrenia doplniť. Neviem či by článku neprospelo, ak by na začiatku bol súvislý text a tabuľky by boli na konci. --Otm 08:47, 31. august 2009 (UTC)
Pozrel som si článok Beh na 100 metrov a ten je oproti tomuto článku spracovaný dosť úboho. Jedna z tabuliek tam nie je aktualizovaná a text tam nie je skutočne okrem úvodnej vety žiadny. Chýbajú tam výkony žien. Najlepšie články by podľa možností mali odkazovať na aspoň dobré články, hlavne ak odkazujú na nadradenú tému. --Otm 08:56, 31. august 2009 (UTC)
Otm, skús pozrieť [2] - pozdáva sa ti pridaný text a iné úpravy? --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 11:10, 31. august 2009 (UTC)
Marian tebe tu neprislucha hodnotit hlasy ludi co tu hlasuju. Ja som zahlasoval proti a stojim si za tym. Trocha ucty k ludom co maju opacny nazor.-- Jonesy diskusia 14:38, 1. september 2009 (UTC)
Jonesy, úctu mám, ja som len zhodnotil, že Tvoj hlas a hlas ra1Na je osobným názorom, t.j. nie je požiadavkou a preto nebude vo výslednom hlasovaní zarátaný ako proti. Proti je zatiaľ len hlas Bubamary, možno Vasiľa. --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 20:57, 1. september 2009 (UTC)
A ja ti znova opakujem, ze ty tu nemas co hodnotit a zhodnocovat nazory redaktorov, zahlasoval som proti a bodka. Tym, ze tu utocis na ludi co s tebou ako navrhovatelom clanku nesuhlasia si iba robis medvediu sluzbu. Howgh.-- Jonesy diskusia 14:39, 2. september 2009 (UTC)
Ahoj Marián. Každý hlas musí byť osobným názorom, to by si si rovno mohol pridať hviezdu. Všetky hlasy sú subjektívne a ako každý redaktor tak aj ja hodnotím podľa seba či článok spĺňa kritérium na zaradenie medzi najlepšie. A k článku: tam nie je skoro čo hodnotiť keďže drvivú väčšinu článku tvoria tabuľky. (toto ber samozrejme s nadhľadom) PS:doplnil som zdôvodnenie --ra1N 18:56, 2. september 2009 (UTC)

Kapitoly: Rekordy pred MS, Časový program, Medailisti a ďalšie nemajú okrem tabuliek žiadny popisujúci text, čo je ich veľkou slabinou. Texty v niektorých kapitolách (najmä Klasifikácia) sú príliš heslovité. Štylistické chyby sa tiež vyskytujú, nečítal som zatial celé, ale ako si vysvetliť spojenie „...podcenil záver trate a až príliš vypustil na konci.“ Toto nie je jasná a presná formulácia, ktorou by sa mala vyznačovať encyklopédia. Celý článok si ešte prečítam.--Pelex 15:39, 4. september 2009 (UTC)

Vďaka za upozornenia, nedostatky sa budem v najbližšom čase snažiť odstrániť. --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 17:05, 4. september 2009 (UTC)

Pripomienky:

 • v kapitole Kvalifikácia: nie je uvedené čo je to A-limit a B-limit, čo sťažuje pochopenie textu - doplnené
 • kapitola Rekordy pred MS je osihotená, nepopísaná, treba vložiť text, ktorý by čitateľa uvádzal o čo ide, najme kde a aké rozdiely boli pri jednotlivých rekordoch (rozdiely v podmienkach, nejakú zaujímavosť, čokoľvek k veci) - doplnené
 • Časový program - detto, treba slovný popis aspoň pár vetami. Chýba referencia. - doplnené
 • kapitola Medailisti: opäť chýba slovný popis, v skutku by tam nebolo zložité dodať o čo ide, viem že som starý somár, ale trvalo mi pár sekúnd než som sa dovtípil, o akých medailistov ide. - doplnené
 • Rozbehy
  • heslovitá prvá veta mi nie je jasná: (Postup: Prví traja z každého behu a ďalší štyria na základe najlepších dosiahnutých časov) postupujú celkovo 7 športovci z každého rozbehu? - doplnené
  • nie je jasné čo bolo nečakané na Atkinsovom neúspechu - hm, veď to tam je napísané, že skončil druhý na MS 2007
  • prečo je spomedzi mnohých účastníkov spomenutý zrovna Matic Osovnikar a Aziz Ouhadi, a ten zvláštne formulovaný popis behu Asafa Powella?
 • Štvrťfinále
  • Úvodná veta je heslovitá detto ako pri rozbehoch - (Postup: Prví traja z každého behu a jeden na základe najlepšieho dosiahnuteho času - chápem správne že postupujú celkovo 4?) - opravené
  • Druhá veta je zle zoštylizovaná. - opravené
 • Semifinále - Čo má znamenať veta: "Ďalšie miesta už neboli tak výrazne zastúpené v pozícii "istého postupúceho"..." nerozumiem tomu vôbec. - opravené
 • Štatistika
  • tie skratky, hmm je to také neprehľadné, vhodnejšie by boli wikilinky alebo odkazy pomocou poznámok, lebo čitateľ neznalý skratiek si vidí časti textu, ktoré sú bez pochopenia významu skratiek nič nehovoriace a vysvetlenie skratiek je až niekde dole. - opravené, myslím, že v súčasnej podobe je to prijateľné
  • Porovnania s iným rekordmi - no neviem ako možno porovnať beh na 100 m s hodom oštepom. podľa mňa by sa malo porovnávať v rámci rovnakej kategórie - teda s inými behmi na 100 m v rámci MS v iných rokoch. - doplním

Článok podľa môjho názoru zatiaľ nespĺňa kritériá na najlepší článok.--Pelex 22:10, 5. september 2009 (UTC)

  • Inak Tvoj celkový pohľad na zmenu, opravy a doplnenie? --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 07:51, 13. september 2009 (UTC)
   • Je to lepšie. Stále však chýbajú niektoré závažné časti textu čo mi nedovoľuje hlasovať za.
    1. Nie je dobre doložený, pri množstvách tabuliek výsledkov chýba zdroj, prípadne nie je doložený 1 zdroj všetkých informácií o časoch.
    2. Článok nie je štruktúrovaný tak, že potrebnosť každej časti článku je buď samo vysvetľujúca, alebo obozretne vysvetlená. Napríklad, čitateľ nesmie naraziť na časť a nevedieť odpoveď na otázku: „Prečo je táto časť súčasťou článku?“ Stále chýbajú popisy niektorých kapitol, niektoré kapitoly sú príliš stručné a prehľadnosť (body vypichnuté iba v odrážkach) nie sú dostatočne pochopiteľné pre neodborníka (napr. heslovistoť kapitoly Kvalifikácia, rovnako popis toho kto postupuje v kapitole Rozbehy; k samotným rozbehom mi chýba akýkoľvek popis diania; rovnako v štvrťfinále; Analýzy sú pre neodborníka nepochopiteľné chýba k nim popis.)
    3. Nenecháva nevysvetlenú základnú terminológiu, samotný článok beh na 100 m nepodáva relevantné encyklopedické informácie.
    4. Chýba článok o bodovacích tabuľkách IAAF, ktorý by osvetľoval napr. pre mňa nepochopiteľné bodovanie, ktoré tam má vlastnú kapitolu. -doplnený externý link na tabuľku bodovania
    5. Ešte jedna formálna výhrada, pri citovaní online odkazov by sa mala používať už iba šablona Citácia elektronického dokumentu. prerobené

--Pelex 11:13, 13. september 2009 (UTC)

Trochu som ta pohral s hlavičkami stĺpcov v tabuľkách, a preštylizoval vety o postupe športovcov z rozbehov a medzibehov. --SVALNAC 13:51, 10. september 2009 (UTC)

Výsledok[upraviť zdroj]

 • Symbol support vote.svg Za: 4
 • Symbol oppose vote.svg Proti: 6

Článok neprešiel nomináciou. --peko 09:36, 28. September 2009 (UTC)