Preskočiť na obsah

Wilhelm Eduard Weber

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Wilhelm Eduard Weber
nemecký fyzik
Wilhelm Eduard Weber
Narodenie24. október 1804
Wittenberg, Nemecko
Úmrtie23. jún 1891 (86 rokov)
Göttingen, Nemecko
Alma materMartin-Luther-Universität
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Wilhelm Eduard Weber

Wilhelm Eduard Weber (* 24. október 1804, Wittenberg, Nemecko – † 23. jún 1891, Göttingen) bol nemecký fyzik.

Spoločne s Carlom Friedrichom Gaußom vynašiel elektromagnetický telegraf. Skonštruovali ho v roku 1833 na univerzite v Göttingene, kam Gauß Webera pozval v roku 1831, aby sa tu stal už v dvadsiatich siedmich rokoch profesorom fyziky.

V mladosti sa venoval najmä akustike, ale nakoniec, pod Gaußovym vplyvom, napísal množstvo významných prác najmä o elektromagnetizme, elektrických veličinách a geomagnetizme. Vybudoval dodnes platný systém elektrických mier. Roku 1856 spolu s Rudolfom Kohlrauschom nastolil tézu, že niektoré elektromagnetické jednotky sa pohybujú rýchlosťou svetla. To veľmi ovplyvnilo Jamesa Clerka Maxwella v jeho názore, že viditeľné svetlo je priečne elektromagnetické vlnenie.

Jednotka sústavy SI udávajúca magnetický indukčný tok – weber – je pomenovaná po ňom. Roku 1859 získal Copleyovu medailu.

Aj jeho dvaja bratia boli vedci, Wilhelm s nimi napísal niektoré spoločné práce. Starší brat Ernst Heinrich bol autorom tzv. Weber-Fechnerovho zákona, mladší brat Eduard Friedrich Weber bol fyziológ a Wilhelm spolu s ním študoval chôdzu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wilhelm Eduard Weber na českej Wikipédii.