William Graham Sumner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
William Graham Sumner
William Graham Sumner
americký sociológ a pedagóg

Narodenie 30. október 1840
Paterson, New Jersey, USA
Úmrtie 12. apríl 1910 (69 rokov)
New Haven, Connecticut, USA
Alma mater Yale University
Profesia sociológ, pedagóg

William Graham Sumner (* 30. október 1840 Paterson, New Jersey - † 12. apríl 1910 New Haven, Connecticut) bol americký sociológ a pedagóg, jeden z prvých zástancov sociológie v Spojených štátoch a bol obzvlášť pozoruhodný pre jeho evolučnú obhajobu Herberta Spencersa v akademických a verejných kruhoch.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Patersone. Jeho rodičia bol anglického pôvodu a mal skromné sociálne zázemie. Rodina sa presťahovala do Connecticutu, kde Sumner chodil do verejných škôl Yale a College. Po maturite študoval staroveké jazyky a históriu na Göttingene (1864) a teológiu a filozofiu v Oxforde (1866). V nasledujúcom roku bol menovaný lektorom na Yale a potom bol vysvätený v protestantskej biskupskej cirkvi. V roku 1869 odišiel z Yale, aby sa stal rektorom v New Yorku a Morristowne. V roku 1872 sa stal prvým profesorom politickej a sociálnej vedy na Yale – na tejto pozícií pôsobil dlhé obdobie.

Vo svojich prednáškach a spisoch, sa stal jedným z vedúcich zástancov laissez-faire ekonómie a sociálneho darwinizmu, proti všetkým vládnym snahám reguloval podnikanie alebo na boj proti sociálnej nerovnosti.

Sumner priniesol silný konzervativizmus do mnohých diskusií, hoci on bol jeden z najranejších obhajcov akademickej slobody. Bol neúnavný zástanca laissez-faire (ktorý definoval ako "Staraj sa o seba") a ostrý kritik imperializmu USA.