William Gregory

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William George Gregory
Astronaut NASA
William Gregory
Št. príslušnosť USA
Narodenie 14. máj 1957 (60 rokov)
Lockport, New York, USA
Predchádzajúce zamestnanie testovací pilot
Hodnosť podplukovník USAF
Čas vo vesmíre 16 dní 15 hodín 8 minút
Kozmonaut od 1990 NASA
Misie STS-67
Znaky misií Sts-67-patch.svg
Kozmonaut do 1999

William George "Borneo" Gregory (* 14. máj 1957, Lockport, New York, USA) je bývalý americký astronaut, ktorý na jar 1995 absolvoval šestnásťdňový let raketoplánom.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V rodnom Lockporte absolvoval základnú i strednú školu. Potom o štyri roky absolvoval vojenskú akadémiu United States Air Force Academy. V roku 1979 nastúpil na vysokú školu Columbia University, neskôr svoje vzdelanie dokončil na iných vysokých školách (napr. Troy University). Používal prezývku Borneo. Stal sa armádnym letcom, inštruktorom a to aj na základni Edwards v Kalifornii. Do výcvikového strediska astronautov NASA v Houstone bol zapísaný v roku 1990, po absolvovaní výcviku bol zaradený do jednotky astronautov. Letel v roku 1995. Štyri roky potom z NASA odišiel a stal sa obchodným manažérom v Honeywell - Phoenix.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

V ôsmej misii raketoplánu Endeavour bola táto posádka: Stephen Oswald, Tamara Jerniganová, Wendy Lawrenceová, John Grunsfeld, Samuel Durrance, Ronald Parise a pplk. USAF William Gregory, vtedy vo funkcii pilota. Štartovali z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Let misie STS-67 bol neskôr katalogizovaný v COSPAR pod označením 1995-007A. Na palube do vesmíru vyviezli zostavu troch astronomických ďalekohľadov Astro-2. Let bol venovaný hlavne astronomickým pozorovaním. Kvôli počasiu Pristáli na základni Edwards v kalifornskej púšti Mojave a na základni aj pred návratom 19. marca 1995 do Houstonu prespali.

Gregory bol v poradí 322. človekom vo vesmíre, kam letel len raz.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Gregory na českej Wikipédii.