William Harvey

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
William Harvey
anglický lekár a anatóm
anglický lekár a anatóm
Narodenie1. apríl 1578
Folkestone
Úmrtie3. jún 1657 (79 rokov)
Hampstead
PodpisWilliam Harvey, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons William Harvey

William Harvey (* 1. apríl 1578, Folkestone – † 3. jún 1657, Hampstead) bol anglický lekár a anatóm. Presným opisom činnosti krvného obehu pripravil základy pre vznik modernej fyziológie.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako najstarší z deviatich detí obchodníka Thomasa Harveyho a jeho manželky Joany. Ako šestnásťročný začal so štúdiom medicíny na univerzite v Cambridge, ktoré ukončil v roku 1597. Od roku 1602 študoval na univerzite v Padove, v tej dobe jednej z najrenomovanejších univerzít v Európe. Tam objavil jeden z jeho učiteľov Hieronymus Fabricius chlopne v žilách, nevedel však zistiť, aká je ich funkcia. Podľa vtedajšieho názoru, ktorý vychádzal z Galénovej náuky nebol možný obeh krvi v organizme.

Po návrate do Anglicka si otvoril lekársku prax a pokračoval ďalej vo výskume objavu jeho učiteľa. V roku 1607 bol prijatý do Royal Colege of Physicians. Od roku 1608 pracoval ako lekár na anglickom kráľovskom dvore, neskôr sa stal osobným lekárom kráľa Karola I., ktorý veľkoryso podporoval jeho výskumy. V roku 1628 publikoval dielo Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in animalibus (Anatomická štúdia pohybu srdca a krvi v zvieratách), kde vysvetlil systém uzatvorenej cirkulácie krvi v organizme. Táto publikácia mu priniesla uznanie v celej Európe, narážal však aj na kritiku konzervatívnych zástancov Galénovej teórie. Úplne sa dala Harveyho teória potvrdiť až po vynájdení mikroskopu, ktorým sa dali skúmať kapiláry.

Zomrel na následky mozgovej porážky vo veku 79 rokov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]