William Lane Craig

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
William Lane Craig
William Lane Craig
Narodenie23. august 1949 (73 rokov)
Peoria, Illinois, USA
Alma materWheaton College
Trinity Evangelical Divinity School
University of Birmingham
Ludwig-Maximilians-Universität München
RodičiaMallory Craig, Doris Craig
ManželkaJan Craig (1972 -)
Odkazy
Webstránkareasonablefaith.org
CommonsSpolupracuj na Commons William Lane Craig

William Lane Craig (* 23. august 1949, Peoria, Illinois, USA) je americký kresťanský teológ, apologét a analytický filozof. Pracuje najmä s filozofiou náboženstva, filozofiou času a obranou kresťanského teizmu. Zaslúžil sa o oživenie záujmu o kozmologický argument Kalām (argument pre Božiu existenciu s pôvodom v stredovekej islamskej scholastike) vydaním publikácie The Kalām Cosmological Argument (1979).

Craig napísal či upravil vyše 30 kníh, okrem iných The Cosmological Argument from Plato to Leibniz (1980), Theism, Atheism and Big Bang Cosmology (s Quentinom Smithom, 1993), Philosophical Foundations for a Christian Worldview (s J.P. Morelandom, 2003), Reasonable Faith: Christian Truth and Apologetics (2008), a The Blackwell Companion to Natural Theology (s J.P. Morelandom, 2009)

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

Filozofia náboženstva[upraviť | upraviť zdroj]

Craigovým hlavným príspevkom do filozofie náboženstva je jeho oživenie Kalām kozmologického argumentu, ktorý je formulovaný takto:

  1. Všetko, čo má začiatok svojej existencie, má aj príčinu svojej existencie.
  2. Vesmír má začiatok svojej existencie.
  3. Preto vesmír ma aj príčinu svojej existencie.

Druhú premisu obhajuje tvrdením, že momentálne nekonečno a formácia aktuálneho nekonečna cez kontinuálne pripočítavanie je metafyzicky nemožné. Zastáva názor, že existencia aktuálneho nekonečna v reálnom svete vedie k absurdite. Napríklad známy myšlienkový experiment Davida Hilberta "Hilbertov Hotel" demonštruje, ako plne obývaný hotel môže mať stále miesto pre nekonečné množstvo hostí. Craig ďalej tvrdí, že termodynamické charakteristiky vesmíru ako aj jeho expanzia poskytujú dodatočné dôkazy pre podporu druhej premisy.

Apologetika[upraviť | upraviť zdroj]

Craigova práca ako historika Nového Zákona je zameraná na obranu ústredných doktrín kresťanstva, najmä Ježišovho vzkriesenia z mŕtvych. V knihách ako The Historical Argument for the Resurrection of Jesus poskytuje kritickú analýzu argumentov proti svedectvám o zázrakoch od Davida Huma. Skúma novozákonné materiály, ktoré hovoria o vzkriesení a usudzuje, že zmŕtvychvstanie je najhodnovernejšie vysvetlenie historických dát.

Napísal aj radu populárnych úvodov do kresťanskej apologetiky vrátane Reasonable Faith: Christian Truth and Apologetics (Rozumná viera: kresťanská pravda a apologetika), ktorá bola označená evangelikálnym apologétom Robertom M. Bowmanom ako "jedna z najlepších súčasných učebníc pre predmet apologetiky." Pre širokú verejnosť alebo menej náročných čitateľov vydal aj zjednodušenú verziu s názvom On Guard (V Pozore). Katolícky kardinál Avery Dulles označil jeho Philosophical Foundations for a Christian Worldview (Filozofické základy pre kresťanský svetonázor) ako "kolosálne dielo," avšak poznamenal, že katolíci s tým nemusia nevyhnutne súhlasiť.

Verejné diskusie[upraviť | upraviť zdroj]

Craig verejne diskutoval s aktivistami a filozofmi zastávajúcimi ateizmus, islamskými apologétmi, liberálnymi kresťanskými teológmi a odborníkmi s kritickým pohľadom na Bibliu, medzi ktorými boli Hector Avalos, Richard Carrier, Paul Kurtz, Robert M. Price, Shelly Kagan, Bart Ehrman, Antony Flew, A. C. Grayling, Michael Tooley, Andrew Copson, Lawrence Krauss, Sam Harris, Alex Rosenberg, Massimo Pigliucci, Lewis Wolpert, Victor Stenger, Peter Atkins, Walter Sinnott-Armstrong, Christopher Hitchens, Frank Zindler, Gerd Lüdemann, John Shelby Spong, Michael Schmidt-Salomon, Shabir Ally, Jamal Badawi, Arif Ahmed a Keith Parsons. Jeho diskusie s Antonym Flewom, Walter Sinnott-Armostrongom, Paulom Kurtzom, Gerdom Lüdemannom a Johnom Dominicom Crossanom boli publikované aj v knižnej forme.

V roku 2011 boli Craig a Richard Dawkins pozvaní Britskou Humanistickou Asociáciou, združením Cambridge Union, Oxfordským kresťanským zväzom a rádiom Premier aby diskutovali na tému existencie Boha. Dawkins pozvanie odmietol s obvinením, že Craigovi ide iba o reklamu. Títo dvaja sa krátko stretli v Mexiku v roku 2010, kde si mali možnosť vymeniť názory spolu so štyrmi ďalšími ateistickými a teistickými učencami.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]