William Lane Craig

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
William Lane Craig
William Lane Craig
Narodenie23. august 1949 (68 rokov)
Odkazy
Webstránkareasonablefaith.org
CommonsSpolupracuj na Commons William Lane Craig

William Lane Craig (narodený 23. augusta 1949) je americký kresťanský teológ, apologét a analytický filozof. Pracuje najmä s filozofiou náboženstva, filozofiou času a obranou kresťanského teizmu. Zaslúžil sa o oživenie záujmu pre Kalām kozmologický argument jeho publikáciou v roku 1979 The Kalām Cosmological Argument, čo je argument pre Božiu existenciu, ktorý má svoj pôvod v stredovekej islamskej scholastike.

Craig napísal či upravil vyše 30 kníh, v rátane The Cosmological Argument from Plato to Leibniz (1980), Theism, Atheism, a Big Bang Cosmology (s Quentinom Smithom, 1993), Philosophical Foundations for a Christian Worldview (s J.P. Morelandom, 2003), Reasonable Faith: Christian Truth and Apologetics (2008), a The Blackwell Companion to Natural Theology (s J.P. Morelandom, 2009)

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

Filozofia náboženstva[upraviť | upraviť zdroj]

Craigovým hlavným príspevkom do filozofie náboženstva je jeho oživenie Kalām kozmologického argumentu, ktorý je formulovaný takto:

  1. Všetko čo má začiatok svojej existencie má aj príčinu svojej existencie.
  2. Vesmír má začiatok svojej existencie.
  3. Preto, vesmír ma aj príčinu svojej existencie.

Druhú premisu obhajuje tvrdením, že momentálne nekonečno a formácia aktuálneho nekonečna cez kontinuálne pripočítavanie je metafyzicky nemožné. Aj keď uznáva, že akási redukcia nekonečného radu do systému teorií je logicky súvislá, zastáva názor, že existencia aktuálneho nekonečna v reálnom svete vedie k absurdite. Napríklad, Davidov Hilbertov známy "Hilbertov Hotel" myšlienkový experiment demonštruje ako plne obývaný hotel môže mať stále miesto pre nekonečné množstvo hostí. Craig ďalej tvrdí, že termodynamické charakteristiky vesmíru ako aj jeho expanzia poskytujú dodatočné dôkazy pre podporu druhej premisy.

Apologetika[upraviť | upraviť zdroj]

Craigova práca ako historika Nového Zákona je zameraná na obranu ústredných doktrín kresťanstva, výhradne Ježišovho vzkriesenia z mŕtvych. V knihách ako The Historical Argument for the Resurrection of Jesus, prechádza diskusiami o histórií a poskytuje tak kritickú analýzu argumentu proti svedectvám o zázrakoch od Davida Huma. Skúma novozákonné materiály, ktoré hovoria o vzkriesení a usudzuje, že zmŕtvychvstanie je najhodnovernejšie vysvetlenie historických dát. Napísal aj radu populárnych úvodov do kresťanskej apologetiky v rátane Reasonable Faith: Christian Truth and Apologetics (Rozumná viera: kresťanská pravda a apologetika), ktorá bola opísaná evangelikálnym apologétom Robertom M. Bowmanom ako "jednou z najlepších súčasných učebníc pre predmet apologetiky." Pre širokú verejnosť alebo menej náročných čitateľov vydal aj zjednodušenú verziu s názvom On Guard (V Pozore). Katolícky kardinál Avery Dulles označil jeho Philosophical Foundations for a Christian Worldview (Filozofické základy pre kresťanský svetonázor) ako "kolosálne dielo," avšak poznamenal, že katolíci s tým nemusia nevyhnutne súhlasiť.

Verejné Diskusie[upraviť | upraviť zdroj]

Craig verejne hovoril s aktivistami a filozofmi zastávajúcimi ateizmus, islamskými apologétmi, liberálnymi kresťanskými teológmi a určitými odborníkmi s kritickým pohľadom na Bibliu, v rátane Hectora Avalosa. Richarda Carriera, Paula Kurtza, Roberta M. Prica, Shelly Kagana, Barta Ehrmana, Antony Flewa, A. C. Graylinga, Michaela Tooleyho, Andrewa Copsona, Lawrenca Kraussa, Samma Harrisa, Alexa Rosenberga, Massimo Pigliucciho, Lewisa Wolperta, Victora Stengera, Petra Atkinsa, Waltera Sinnott-Armstronga, Christophera Hitchensa, Franka Zindlera, Gerd Lüdemanna, John Shelby Sponga, Michaela Schmidt-Salomona, Shabir Allyho, Jamala Badawiho, Arif Ahmeda a Keitha Parsonsa. Jeho diskusie s Antony Flewom, Walter Sinnott-Armostrongom, Paulom Kurtzom, Gerd Lüdemannom a Johnom Dominicom Crossan boli publikované aj v knižnej forme.

V roku 2011, Craig a Richard Dawkins boli pozvaní Britskou Humanistickou Asociáciou, združením Cambridge Union, Oxfordským kresťanským zväzom a rádiom Premier aby diskutovali na tému existencie Boha. Avšak Dawkins toto pozvanie odmietol, s obvinením, že Craigovi ide iba o reklamu. Akokoľvek, títo dvaja sa krátko stretli v Mexiku v roku 2010, kde si mali možnosť vymeniť niekoľko názorov spolu so štyrmi ďalšími ateistickými a teistickými učencami.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]