William Thomson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William Thomson
škótsko-írsky fyzik
škótsko-írsky fyzik
Narodenie 26. jún 1824
Belfast, Írsko
Úmrtie 17. december 1907 (83 rokov)
Netherhall, Škótsko
Podpis William Thomson, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons William Thomson

William Thomson (* 26. jún 1824, Belfast – † 17. december 1907, Netherhall pri Largse (Škótsko)), známy skôr pod svojim šľachtickým menom lord Kelvin of Largs bol škótsko-írsky fyzik a vynálezca.

Do desiatich rokov bol vzdelávaný svojim otcom. S ním prešiel na univerzitu v Glasgowe. Ako pätnásťročný už písal rozpravy o vedení tepla. Neskôr študoval na univerzite v Cambridge a potom pracoval v Paríži u H.V Regnaulta, kde sa venoval kalorimetrii. Po návrate bol menovaný za profesora fyziky, ktorým bol neuveriteľných 53 rokov (1846 – 1899).

Počas svojho života zostrojil celý rad vynálezov. Napríklad kvadrantový elektromer, prístroje na meranie elektriny v atmosfére, nový typ buzoly, a mnoho ďalších.

Je po ňom pomenovaná jednotka teploty kelvin a takzvaný Joule-Thomsonov efekt.

Osobne sa tiež podieľal na kladení transatlantických káblov, za čo bol povýšený do šľachtického stavu a materiálne zaistený.

Jeho život[upraviť | upraviť zdroj]

William Thomson sa narodil v roku 1824 v Belfaste v škótsko-írskej rodine strednej triedy. Jeho otec James Thomson bol profesorom matematiky na Royal Belfast Academical Institute. Keďmu mal 6 rokov, zomrela mu matka. O dva roky neskôr sa s otcom a ďalšími piatimi súrodencami odsťahovali do Glasgowa, kde James Thomson získal prestížne miesto profesora matematiky na Glasgowskej univerzite. V roku 1834 sa William a jeho starší brat James na túto univerzitu zapísali ako študenti. Vo svojom prvom ročníku 1838/39 získali 1 a 2 cenu v Natural Philosophy. V ďalšom akademickom roku 1839/40 získal William cenu z astronómie a a bol ocenený medailou za esej „On the Figure of the Earth“.