William Thomson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William Thomson
škótsko-írsky fyzik
škótsko-írsky fyzik
Narodenie 26. jún 1824
Belfast, Írsko
Úmrtie 17. december 1907 (83 rokov)
Netherhall, Škótsko
Podpis William Thomson, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons William Thomson

William Thomson (* 26. jún 1824, Belfast – † 17. december 1907, Netherhall pri Largse (Škótsko)), známy skôr pod svojim šľachtickým menom lord Kelvin of Largs bol škótsko-írsky fyzik a vynálezca.

Do desiatich rokov bol vzdelávaný svojim otcom. S ním prešiel na univerzitu v Glasgowe. Ako pätnásťročný už písal rozpravy o vedení tepla. Neskôr študoval na univerzite v Cambridge a potom pracoval v Paríži u H.V Regnaulta, kde sa venoval kalorimetrii. Po návrate bol menovaný za profesora fyziky, ktorým bol neuveriteľných 53 rokov (1846 – 1899).

Počas svojho života zostrojil celý rad vynálezov. Napríklad kvadrantový elektromer, prístroje na meranie elektriny v atmosfére, nový typ buzoly, a mnoho ďalších.

Je po ňom pomenovaná jednotka teploty kelvin a takzvaný Joule-Thomsonov efekt.

Osobne sa tiež podieľal na kladení transatlantických káblov, za čo bol povýšený do šľachtického stavu a materiálne zaistený.

Jeho život[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec bol majiteľom pivovaru, ktorý neskôr vlastnil aj James, a pracoval v ňom až do roku 1854. Pretože bol telesne slabý, vychovávali ho až do pätnásteho roku len doma. Neskôr popri svojej práci študoval chémiu, fyziku a matematiku. Bral súkromné hodiny u významného anglického chemika a fyzika Daltona v Manchestri (1835); okrem toho získal čestný doktorát práv v Dubline (1857) a za vedecké zásluhy získal členstvo v niekoľkých akadémiách vied. Bol členom Londýnskej kráľovskej spoločnosti. Upozornil na seba už ako 20-ročný vynálezom elektrického motora. Otec mu zariadil laboratórium, v ktorom sa začal zaoberať výskumom elektromagnetických javov. Keď prevzal spolu s bratom vedenie pivovaru, oženil sa. Po smrti svojej manželky, ktorá predčasne zomrela (1854) žil veľmi utiahnuto. V tomto roku predal aj pivovar a venoval sa výlučne vedeckej práci. Zaoberal sa najprv konštrukciami elektromagnetických prístrojov a patrí k objaviteľom elektromagnetu. Neskôr sa venoval skúmaniu množstva tepla vznikajúceho pri prechode prúdu kovmi a elektrolytmi. Celkom z 97 uverejnených Joulových vedeckých prác 20 bolo spoločných s Thomsonom.

Zomrel v roku 1907 ako vo veku 83 rokov v rodnom Salforde.