William Thomson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William Thomson
škótsko-írsky fyzik
škótsko-írsky fyzik
Narodenie 26. jún 1824
Belfast, Írsko
Úmrtie 17. december 1907 (83 rokov)
Netherhall, Škótsko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons William Thomson

William Thomson (* 26. jún 1824, Belfast – † 17. december 1907, Netherhall pri Largse (Škótsko)), známy skôr pod svojim šľachtickým menom lord Kelvin of Largs bol škótsko-írsky fyzik a vynálezca.

Do desiatich rokov bol vzdelávaný svojim otcom. S ním prešiel na univerzitu v Glasgowe. Ako pätnásťročný už písal rozpravy o vedení tepla. Neskôr študoval na univerzite v Cambridge a potom pracoval v Paríži u H.V Regnaulta, kde sa venoval kalorimetrii. Po návrate bol menovaný za profesora fyziky, ktorým bol neuveriteľných 53 rokov (1846 – 1899).

Počas svojho života zostrojil celý rad vynálezov. Napríklad kvadrantový elektromer, prístroje na meranie elektriny v atmosfére, nový typ buzoly, a mnoho ďalších.

Je po ňom pomenovaná jednotka teploty kelvin a takzvaný Joule-Thomsonov efekt.

Osobne sa tiež podieľal na kladení transatlantických káblov, za čo bol povýšený do šľachtického stavu a materiálne zaistený.

Jeho život[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec bol majiteľom pivovaru, ktorý neskôr vlastnil aj James, a pracoval v ňom až do roku 1854. Pretože bol telesne slabý, vychovávali ho až do pätnásteho roku len doma. Neskôr popri svojej práci študoval chémiu, fyziku a matematiku. Bral súkromné hodiny u významného anglického chemika a fyzika Daltona v Manchestri (1835); okrem toho získal čestný doktorát práv v Dubline (1857) a za vedecké zásluhy získal členstvo v niekoľkých akadémiách vied. Bol členom Londýnskej kráľovskej spoločnosti. Upozornil na seba už ako 20 - ročný vynálezom elektrického motora. Otec mu zariadil laboratórium, v ktorom sa začal zaoberať výskumom elektromagnetických javov. Keď prevzal spolu s bratom vedenie pivovaru, oženil sa. Po smrti svojej manželky, ktorá predčasne zomrela (1854) žil veľmi utiahnuto. V tomto roku predal aj pivovar a venoval sa výlučne vedeckej práci. Zaoberal sa najprv konštrukciami elektromagnetických prístrojov a patrí k objaviteľom elektromagnetu. Neskôr sa venoval skúmaniu množstva tepla vznikajúceho pri prechode prúdu kovmi a elektrolytmi. Celkom z 97 uverejnených Joulových vedeckých prác 20 bolo spoločných s Thomsonom.

Roku 1878 odišiel na odpočinok. Zomrel 71 ročný v rodnom Salforde.