Wood Green (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wood Green
Stanica Wood Green
Umiestnenie
Miesto Wood Green
Miestna autorita Haringey
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 2
Počet cestujúcich za rok 10,968 miliónov
Transport for London
Zóna 3
Dôležité dátumy Otvorenie 1932
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail

Wood Green je jednou zo staníc londýnskeho metra nachádzajúca sa v londýnskej mestskej časti Wood Green v obvode Haringey. Stanicu obsluhuje Piccadilly Line a nachádza sa v tarifnej zóne 3 na križovatke ulíc Wood Green High Road a Lordship Lane.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica bola otovrená 19. septembra 1932 v prvej etape predĺženia Piccadilly Line z Finsbury Parku do Cockfosters. Ako všetky stanice na tomto predĺženom úseku, aj táto obdržala estetické prvky, ktoré predtým v metre vidieť nebolo. Pi projektovaní stanice sa uvažovalo aj názvami Lordship Lane a Wood Green Central. Budova stanice je pomerne zachované architektonické dielo Charlesa Holdena z 30. rokov. Keďže je budova umiestnená na rohu ulíc, predná fasáda je zakrivená a je šete doplnená o dve vetracie veže (aj keď tie boli pristavané až neskôr). Podzemné časti stanice sú vydláždené svetlo hnedými dlaždicami lemovanými modrým vlysom. Tunely v stanici majú, podobne ako v staniciach Turnpike Lane a Manor House, priemer 7 m a boli navrhnuté pre očakávanú väčšiu kapacitu. V porovnaní stanice Southgate a Bounds Green majú priemer len 6,4 m. Netradičné tiež boli priestory vybudované pre väčšiu prístupnosť pod koľajiskom.

Na sever od stanice sa nachádza obratová koľaj. Až do 90. rokov slúžila na obraty súprav z centra, aby sa mohli vrátiť naspäť smerom do centra. Avšak keď bol zavedený bezpečnostný zákon, ktorý hovoril o tom, že každá súprava musí byť pred výjazdom z konečnej skontrolovaná, ukončovanie súprav sa tu zrušilo z dôvodu spomaľovania prevádzky. Koľaj sa využíva len v mimoriadnych situáciách pri doháňaní meškania alebo poruchách na trati.

16. marca 1976 sa stanica stala terčom výbuchu spôsobenom skupinou IRA. Súprava bola našťastie prázdna, pretože sa chystala vykonať obrat na obratovej koľaji, aby sa vrátila po fanúšikov do stanice Arsenal. Jeden človek sa zranil na odletujúcom skle.

Železničná stanica Alexandra Palace sa až do roku 1984 volala Wood Green.

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Miesta záujmu[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]