YMCA

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu YMCA pozri YMCA (rozlišovacia stránka).

YMCA (Young Men's Christian Association – Kresťanské združenie mladých ľudí) je najstaršou a najväčšou celosvetovou mládežníckou organizáciou na svete. Má 40 miliónov členov v 124 krajinách sveta. Je síce založená na kresťanských princípoch, kladie si však za úlohu byť k dispozícii pre všetkých mladých ľudí bez ohľadu na náboženstvo a pri tom nevykonávať cielenú misionársku činnosť.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Organizáciu založil v roku 1844 George Williams, 23 ročný obchodný pomocník z Anglicka. Jej cieľom bola kresťanská pomoc mladým ľuďom "strateným" v preindustrializovanom a odľudštenom prostredí anglických miest. V roku 1855 vzniká v Londýne aj dievčenská obdoba chlapčenské YMKY – YWCA (Young Women 'Christian Association). V roku 1894 mala už YMCA cez 500 000 členov v 34 krajinách. V tom istom roku bol Williams kráľovnou Viktóriou povýšený do rytierskeho stavu a mestská rada Londýna ho za jeho životné dielo menovala čestným občanom mesta.

V Česko-Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

U nás YMCA pôsobila od druhej polovice 19. storočia pod názvom "Kresťanský spolok mladíkov" alebo "Kresťanské združenie mládeže".

Niekoľko rokov fungovala už ako YMCA v rámci Čs. légií v Rusku. Po vytvorení Česko-Slovenska sa presadila u našej armády aj medzi vysokoškolákov. V armáde YMCA zaisťovala tzv. Vojenské zátišie v 39 posádkach, v univerzitných mestách spoluvytvárala Študentské domovy. Pretože na našu armádu vytváralo tlak Francúzsko, bola v nej v roku 1921 činnosť anglo-americkej YMCA zastavená.

V civilnom sektore však YMCA činnosť rozšírila. Dcéra prezidenta republiky Alice Masaryková podnietila v roku 1921 založenie československých odnoží organizácií YMCA a YWCA. Bolo to aj vďaka výdatnej pomoci zo SŠA (USA) a za prispenia elít národa: T.G. Masaryka, Václava M. Havla (vtedajšieho prezidenta pražského Rotary klubu) a ďalších. V Prahe, Brne a Bratislave vybudovala rekreačné strediská. V 14 mestách Česko-Slovenska zaisťovala civilnú prácu. YMCA aj YWCA sa v 1. republike zaslúžili o rozvoj volejbalu a basketbalu, neskôr i ďalších športov. Obe organizácie mali u nás pred II. svetovou vojnou približne 20 000 členov.

V roku 1951 bola komunistickým režimom nútená svoju činnosť ukončiť a svoju činnosť obnovila až v roku 1990 po zmene režimu.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku YMCA na českej Wikipédii.