Zámok Rivau

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Súradnice: 47° 06′ 12.96″ s.š., 0° 19′ 23.88″ v.d.

Zámok Rivau

Zámok Rivau sa nachádza v obci Lémeré v departemente Indre-et-Loire, región Centre-Val de Loire a patrí k najvýznamnejším pamiatkam regiónu Touraine. Je dokonca spomínaný v Rabelaisovom románe Gargantua a Pantagruel.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Krajina bola už od 11. storočia majetkom grófov z Anjou, príbuzných rodiny Beauvau. V 13. storočí vstúpila rodina Beauvau do kráľovských služieb a veľa jej členov položilo život za kráľovstvo. V roku 1454 sobášom Izabely z Beauvau s Jánom VIII. Bourbónskym sa dostali do príbuzenského vzťahu s francúzskou kráľovskou rodinou.

V roku 1438 bol venom Anny z Fontenay, manželky Petra z Beauvau, hlavného komorníka Karola VII. V roku 1442 dostal Peter z Beauvau súhlas na opevnenie zámku. Ku koncu storočnej vojny pred bitkou pri Orléans si v roku 1429 Jana z Arku so spolubojovníkmi v Rivau doplnili výzbroj a kone. František z Beauvau, hlavný stajník kráľa Františka I., dal v roku 1510 postaviť veľké zámocké stajne, ktoré zásobovali kráľovskú kavalériu. V 17. storočí bol žrebčín najdôležitejším v Touraine.

V 17. storočí bola stavba prebudovaná v renesančnom štýle. Na konci 17. storočia opustila rodina Beauvau Touraine a presťahovali sa do Lotrinska. Rivau bol v ich vlastníctve 247 rokov.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Noví vlastníci zámku uskutočnili v roku 1992 veľkú kampaň za záchranu zámku, žrebčína a vinohradu. Celý komplex bol potom pre svoju jedinečnosť v regióne vyhlásený za „historickú pamiatku“. K zámku patrí aj 12 novonavrhnutých záhrad, ktoré pripomínajú stredoveké záhradnícke umenie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Burg Le Rivau na nemeckej Wikipédii.