Zóna Chalupkova

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na niektoré bratislavské výškové budovy z pozemku Zóny Chalupkova v roku 2007

Zóna Chalupkova je urbanistická štúdia územia v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto na rozhraní s mestskou častou Ružinov, ktoré je ohraničené ulicami Mlynské nivy, Landererova ulica, Košická ulica a Karadžičova ulica. Nachádza sa na pozemku južne od zóny projektu Twin City a v blízkosti existujúceho objektu bývalej teplárne.

V priebehu niekoľkých rokov sa na tomto území plánuje rozsiahla investičná výstavba tvorená z veľkej časti výškovými polyfunkčnými budovami prevažne s výškou presahujúcou 100 metrov. Táto oblasť sa má postupne zmeniť na nové moderné mestské centrum, pričom nadväzuje na existujúce a pripravované polyfunkčné komplexy, predovšetkým z južnej strany Tower 115 a projekt Panorama City, na severe Twin City, VÚB centrála a City Business Center, na východe projekt Klingerka.

Štúdia počíta okrem iného aj so zachovaním niektorých historických industriálnych budov a s ich zakomponovaním do novej výstavby, predovšetkým je to existujúca budova Centrum Bottova a zrekonštruovaná budova, v ktorej sídli spoločnosť Design factory. Na území sa nachádza aj biokoridor, ktorý by mal ostať nezastavaný.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]