Základná škola kpt. Jána Nálepku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Základná škola kpt. J. Nálepku v Stupave je plno organizovanou školou. Nachádza sa v samotnom centre mesta Stupava, Školská 2. Má 1093 žiakov v 45 triedach, 50 pedagogických a 20 nepedagogických zamestnancov. Areál školy je tvorený dvomi samostatnými budovami, starou a novou školou.

História školy[upraviť | upraviť kód]


Štatistika Rímskokatolíckeho úradu v Stupave už z roku 1782 vykazuje v miestnej obci i vo filiálnych obciach priaznivý stav gramotnosti obyvateľstva. V prvej polovici 19. storočia sa utvorila Rímskokatolícka cirkevná škola, v roku 1864 bola založená obecná ľudová škola, ktorá bola umiestnená v budove na Hlavnej ulici pri kostole. Tieto priestory škole už nepatria. Dnešná stará budova školy pochádza z roku 1934 a pôvodne bola stavaná ako 12-triedna škola so samostatným vykurovaním a telocvičňou. V súčasnosti je v nej umiestnený školský klub detí a niekoľko tried prvého stupňa. Nová budova školy pochádza z roku 1977 a je to typizovaný projekt panelovej výstavby 70-tych rokov. Tvorí ju samotný školský trakt s učebňami a školskou jedálňou a telocvičný trakt spolu s kotolňou. Obidva trakty sú prepojené sklenenou chodbou. Za telocvičňou sa v roku 2009 začala výstavba novej športovej haly.

Zameranie školy[upraviť | upraviť kód]


  • JAZYKY

Vo výučbe jazykov škola využíva jazykové varianty. Na škole sa vyučuje anglický a nemecký jazyk.

Výpočtová technika a jej využitie je súčasťou každého predmetu. Vyučuje sa však aj informatická výchova, informatika, práca s počítačom a na škole pracujú aj programátorské krúžky Baltík.

  • ŠPORT

Škola venuje pozornosť rozvoju športu a to hlavne florbalu, hádzanej, futbalu a stolnému tenisu. Najpočetnejšie zastúpený šport na škole je florbal. Pri škole pracuje florbalový klub Bogdau Stupava v piatich vekových kategóriách.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • [1] – oficiálna webová stránka školy
  • [2] – oficiálna stránka florbalového klubu Bogdau Stupava

Súradnice: 48°16′06″S 17°02′01″V / 48,268306°S 17,033709°V / 48.268306; 17.033709