Preskočiť na obsah

Zdeněk Nejedlý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zdeněk Nejedlý
český historik, muzikológ, literárny historik a politik
český historik, muzikológ, literárny historik a politik
Narodenie10. február 1878
Litomyšl, Česko
Úmrtie9. marec 1962 (84 rokov)
Praha, Česko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Zdeněk Nejedlý

Zdeněk Nejedlý (* 10. február 1878, Litomyšl – † 9. marec 1962, Praha) bol český historik, muzikológ, literárny historik a politik.

Vyštudoval históriu a estetiku na filozofickej fakulte českej university v Prahe. Od roku 1905 na nej pôsobil ako profesor hudobných vied. Od 20. rokov 20. storočia bol členom KSČ.

V roku 1939 emigroval do ZSSR, kde prednášal na fakulte histórie v Moskve. Od roku 1941 bol miestopredsedom Všeslovanského výboru. V rokoch 19451953 pôsobil ako minister kultúry. Roku 1952 sa stal prezidentom novo založenej Československej akadémie vied.

Založil časopis Var, v ktorom bola publikovaná proletárska poézia (Jiřího Wolkra). Roku 1924 založil Spoločnosť pre hospodárske a kultúrne zblíženie s novým Ruskom.

Nejedlý sa vo svojej neskoršej funkcii stal známym svojou propagáciou Bedřicha Smetanu a Aloisa Jiráska. Na presadzovanie Jiráska mal finančný záujem, pretože za vydávanie jeho diel dostával tantiémy.

Jeho megalomanstvo pri tvorbe mnohozväzkových projektov, ktoré nikdy nedokončil, zosmiešňuje dobová anekdota, v ktorej sa tvrdí, že na Nejedlého hrobe bude vytesaný text: „Tu leží Zdeněk Nejedlý prvý diel…“

Jeho dielo je ovplyvnené socialistickými teóriami, ale zároveň má po faktografickej stránke značnú hodnotu.

  • Dějiny předhusitského zpěvu v Čechách
  • Dějiny husitského zpěvu za válek husitských (1913)
  • Dějiny národa českého
  • Dějiny opery Národního divadla
  • Dějiny města Litomyšle a okolí
  • Spor o smysl českých dějin (1914)

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]