Zdravotné poistenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zdravotné poistenie je na Slovensku poistenie osôb slúžiace na zabezpečenie potrebnej zdravotnej liečebno-preventívnej starostlivosti, pri ťažkom zdravotnom postihnutí, prípadne osobitnej zdravotnej starostlivosti.

Zákony upravujúce zdravotné poistenie[upraviť | upraviť zdroj]

Právo na zdravotné poistenie vychádza z Listiny základných práv a slobôd. Podľa nej majú občania Slovenskej republiky na základe zmluvného povinného poistenia právo na zdravotnú starostlivosť a zdravotné pomôcky za podmienok, ktoré ustanovujú nasledujúce zákony:

Druhy zdravotného poistenia[upraviť | upraviť zdroj]

Zdravotné poistenie sa (od roku ?2006) delí na:

  • verejné zdravotné poistenie (povinné alebo dobrovoľné), na základe ktorého sa poskytuje osobám definovaným v Zákone o zdravotnom poistení za podmienok ustanovených v Zákone o zdravotnom poistení zdravotná starostlivosť a služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v rozsahu ustanovenom Zákonom č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov
  • individuálne zdravotné poistenie (v podstate komerčné pripoistenie, doplnkové a zmluvné poistenie), na základe ktorého sa poskytuje poistencom individuálneho zdravotného poistenia zdravotná starostlivosť v rozsahu určenom v zmluve podľa § 788 až 791 Občianskeho zákonníka (teda 15. hlava - Prvý oddiel - "Poistná zmluva")

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]