Zelený lúč

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zelený lúč
Le rayon vert
Jules-verne-de-wonderstraal-1.png
pôvodná ilustrácia Léona Benetta

Autor Jules Verne
Pôvodný jazyk francúzsky
Krajina vydania Francúzsko
Nakladateľstvo originálneho vydania Pierre-Jules Hetzel
Dátum 1. vydania originálu 1882
Ilustrátor originálneho vydania Léon Benett
Literárny žáner dobrodružný román
Slovenské vydania knihy

Zelený lúč (1882, Le rayon vert) je dobrodružný román s od francúzskeho spisovateľa Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). V jednom zväzku s týmto románom vyšla súčasne Vernova krátka satirická poviedka Desať hodín na love (Dix Heures en chasse) z roku 1881.

Obsah románu[upraviť | upraviť zdroj]

Dielo Zelený lúč, pomenované po optickom prírodným jave (pozri ďalej), sa dá považovať za jediný Vernov milostný román. Jeho zápletka spočíva v tom, že mladá škótska dievčina Helena Champbellová sa odmieta vydať za muža, ktorého jej vybrali jej strýkovia, a to do tej doby, než s ním spoločne uvidí zelený lúč, ktorý je podľa povestí znamením vernej lásky. Po početných neúspešných pokusoch je jav konečne viditeľný, ale mladí hrdinovia nachádzajú lásku navzájom vo svojich očiach a nevenujú pozornosť obzoru.

Vedecký základ románu[upraviť | upraviť zdroj]

Zelené lúče (zelené žiarenie) sú zriedkavým optickým prírodným javom vyskytujúcim sa predovšetkým tesne pred západom slnka. Jav je zvyčajne pozorovateľný tam, kde je z nízkej polohy voľný pohľad na obzor, teda najmä na mori. Než slnko zmizne, je na krátky čas vďaka zmenám v optickom spektre, ktoré je zavinené veľkým teplotným rozdielom medzi morom a vzduchom, úplne zelené, lebo červená a oranžová vlnová dĺžka spektra zmizne ako prvá. Idea vyjadrená v románe, že možno predpovedať, kde a kedy je možné zelené žiarenie uvidieť, nemá ale žiadne vedecké opodstatnenie. Vernov opis zeleného žiarenia ("žiara nevšedne nádherná a so žiadnou zeleňou, vyskytujúcou sa na zemi, porovnateľná") je však úplne správny a je zrejme založený na osobnom zážitku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zelený paprsek na českej Wikipédii.