Zelný trh (Brno)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zelný trh s fontánou Parnas, v hornej časti snímky sú veže Katedrály svätého Petra a Pavla

Zelný trh (nem. Krautmarkt, v hanteci Zelňák alebo Zelné rynk) je námestie v brnianskej štvrti Brno-město. Leží na svahu tesne pod Petrovom, asi 400 metrov južne od centrálneho Náměstí Svobody, a má približne obdĺžnikový tvar. Väčšina plochy sa v časti roka využíva ako trhovisko, na ktorom sa predáva ovocie, zelenina, kvetiny a i., inak námestie slúži predovšetkým ako parkovisko.

V roku 2010 bol verejnosti predstavený, neskôr zamietnutý, zámer súkromného investora vybudovať v dolnej časti námestia podzemné garáže so 60 parkovacími miestami.[1]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Trhovisko, ktorého pôvodný názov bol Horní trh, vzniklo v 13. storočí na vtedy ešte nezastavanom mieste. Jeho súčasťou boli aj Drůbeží trh (Hydinový trh), Hrnčířský trh (Hrnčiarsky trh) a Vetešnický trh (Starožitnícky). Až v 15. storočí dostáva svoj dnešný názov Zelný trh (nemecky Krautmarkt). Zelný trh bol aj dôležitým miestom spravodlivosti – bol tu pranier a klietka pre zločincov.

V júni 1841 tu pravdepodobne opát Bedřich Franz vytvoril prvú reportážnu Dagerotypiu v českých oblastiach a jednu z najstarších fotografií svojho druhu na svete.[2]

Historický ráz námestia bol v 50. rokoch 20. storočia porušený veľmi necitlivým zásahom – výstavbou budovy obchodného centra (tržnice) v severozápadnom rohu námestia na mieste domu, ktorý bol zničený americkým náletom v novembri 1944; stavbu financovala UNRRA. Pod námestím boli vybudované aj kolektory.

Významné objekty[upraviť | upraviť zdroj]

Dominantou námestia je fontána Parnas z konca 17. storočia, ktorá sa nachádza sa približne v prostriedku priestranstva. Fontánu projektoval Johann Bernhard Fischer z Erlachu, vystaval ju v rokoch 16931695 Adam Tobiáš Kracker z Viedne.

V hornej časti námestia stojí stĺp Najsvätejšej Trojice s plastikami Immaculaty, sv. Jána Nepomuckého, sv. Primitiva, Konstantina Filozofa a dvojice anjelov z obdobia vrcholného baroka, dielo Antonína Schweigla z roku 1729.

K významným budovám okolo námestia patrí Dietrichsteinský palác (budova pôvodne vrchného zemského súdu,[3] neskôr Moravského zemského múzea), Divadlo Husa na provázku (palác Hausperských z Fanalu), palác opáta žďárskeho kláštora, tzv. Malý Špalíček (ktorý vznikol spojením štyroch domov gotického a renesančného pôvodu) a nedávno zrekonštruované divadlo Reduta. Na čele dolnej časti námestia stojí dominantná budova s súpisným číslom 2, v ktorej v rokoch 1969–1990 sídlila právnická fakulta.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zelný trh
Zelný trh

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°11′33″S 16°36′33″V / 49,1925°S 16,60917°V / 49.1925; 16.60917

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pod Zelným trhem mohou vyrůst garáže, ČT24
  2. Pavel Scheufler: Teze k dějinám fotografie v letech 1839 – 1918, scheufler.cz
  3. Katastrální plán Brna z roku 1906
  4. STEHLÍK, Miloš. Kašna Parnas od J. B. Fischera z Erlachu. Brno : Památkový ústav v Brně, 1996. ISBN 80-85032-53-8. S. 47. (po česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zelný trh (Brno) na českej Wikipédii.