Zmiznutie Azarie Chamberlainovej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dňa 17. august 1982 zmizlo 9 týždnové bábätko, Azaria Chamberlain v Austrálii, počas kempingového výletu s jej rodinou. Jej rodičia Lindy a Michael Chamberlain nahlásili, že ju z ich stanu odniesol pes dingo.

Prvotné pátranie podporilo toto tvrdenie. Následne po ďalšom vyšetrovaní a druhom pátraní, bola Azariina matka, Linda, súdená a usvedčená z jej vraždy. Dňa 29. októbra 1982 bola odsúdená na doživotné väzenie. Azariin otec, Michael Chamberlain, bol usvedčený ako spolupáchateľ po vykonaní činu a dostal podmienečné odsúdenie.

Médiá sa sústredili na súdny proces, ktorý bol mimoriadne intenzívny a budil senzáciu. Chamberlainovci podali niekoľko neúspešných odvolaní, vrátane záverečného odvolania u Najvyššieho súdu. Po tom čo vyčerpali všetky právne možnosti, náhodný objav kúska Azariiných šiat v oblasti plnej brlohov psa dingo viedol ku prepusteniu Lindy Chamberlain z väzenia „na základe milosti“. Neskôr bola zbavená všetkých obvinení. Zatiaľ čo prípad je stále oficiálne nevyriešený, všeobecne sa prijíma správa o útoku dinga. Nedávne smrteľné útoky týchto psov v ostatných oblastiach Austrálie len posilnili teóriu v prípade o útoku dinga.