Vražda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Počty vrážd v krajinách sveta

Vražda je úmyselné usmrtenie inej osoby.

V právnom poriadku Slovenskej republiky sa podľa Trestného zákona vražda pokladá za trestný čin a trestá sa odňatím slobody na 15 až 20 rokov.[1] Zvláštnym prípadom je vražda novonarodeného dieťaťa matkou, ktoré sa trestá odňatím slobody na 4 až 8 rokov.[2] Od úmyselnej vraždy treba odlišovať neúmyselné spôsobenie smrti, ktoré sa považuje za usmrtenie.

Právna analýza vraždy[upraviť | upraviť zdroj]

Vo všeobecnom (rímskom, kontinentálnom) práve je vražda definovaná ako protizákonné zabitie iného človeka v stave mysle známom ako „zlý úmysel“.

Koncept „zlého úmyslu“ však nemusí nevyhnutne znamenať predbežnú úvahu. Ako formy "zlého úmyslu" sa totiž celkovo rozlišujú následovné stavy mysle:

  1. úmysel zabiť (úkladná vražda),
  2. úmysel spôsobiť vážnu telesnú ujmu blízku smrti,
  3. úplná ľahostajnosť voči neúmerne vysokému riziku pre život človeka, alebo
  4. úmysel spáchať nebezpečný zločin (doktrína „zločin-vražda“).

V stave mysle (4), doktríny zločin-vražda, musí ísť v prípade spáchaného „podkladového“ zločinu o principiálne nebezpečný zločin ako napríklad únos, podpaľačstvo, znásilnenie či lúpež. Za takýto podkladový zločin však nemožno považovať menej závažný kriminálny skutok, akým je napríklad napadnutie.

Slovenská polícia paušálne rozdeľuje vraždy len na úkladné a "spáchané v afekte". (Polícia zaevidovala v roku 2018 celkovo 67 nových prípadov vrážd. Okrem úkladných, boli ďalšie dve desiatky spáchané v afekte. Tie sa mužom zákona podarilo objasniť takmer všetky, okrem jednej.)[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. § 145 zákona 300/2005 Z. z. Trestný zákon
  2. § 146 zákona 300/2005 Z. z. Trestný zákon
  3. SIVÝ, Rudolf; PETROVIČ, Ján. Kriminalita 2018: Objasnili 21 nových prípadov úkladných vrážd [online]. aktuality.sk, [cit. 2019-02-13]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Vražda
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vražda