Zobáľ
Zobáľ[1] (Rynchops) je rod vtákov z čeľade čajkovité. V niektorých systémoch tvorí samostatnú podčeľaď zobáľorodé, v iných do tejto podčeľade patria ešte ďalšie rody – pozri v článku čajkovité.
Sú známe tri druhy, vyskytujú sa v južnej Ázii, v Afrike a v Amerike, prevažne v tropickom pásme, ale ich areály zasahujú aj do miernych oblastí. Sú veľké 36 – 46 cm. Sfarbenie je čiernobiele. Sú to vodné vtáky, žijú pri sladkých vodách aj pri mori. Živia sa rybami, ktoré lovia tak, že letia nízko nad hladinou so spodnou čeľusťou zobáka, ktorú majú ako jediné vtáky dlhšiu ako hornú čeľusť, ponorenou do vody. Tá sa preto stále obrusuje, ale kontinuálne dorastá. Lietajú vo dne aj v noci. Žijú v kolóniách a sú monogamné. Nestavajú si hniezda, ale vajcia (2 – 6) znášajú do jamky na piesočnatej pláži. Vajcia zahrievajú obe pohlavia počas 21 – 26 dní, mláďatá sa liahnu operené.
Podľa moderných taxonomických výskumov tvoria zobále sesterskú skupinu čajkorodých, napriek svojmu vzhľadu sú teda viac príbuzné čajkám ako rybárom.[2]
Druhy[1]
[upraviť | upraviť zdroj]- zobáľ čiernochrbtý (Rynchops niger) – hniezdi v Severnej a Južnej Amerike
- zobáľ podivný (Rynchops flavirostris) – hniezdi v tropickej Afrike
- zobáľ bielokrký (Rynchops albicollis) – hniezdi v južnej Ázii
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ a b http://www.vtaky.sk/downloads/Nazvy1.pdf[nefunkčný odkaz]
- ↑ BiolLett2007.pdf Baker A.J., Pereira S.L., Paton T.A., 2007: Phylogenetic relationship and divergencie times of Charadriiformes gene: multigene evidencia for the Cretaceous origin of at least 14 clades of shorebirds. Biol. Lett. 3: 205-209.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zobáľ
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zoboun na českej Wikipédii.