Zoltan Zinn-Collis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zoltan Zinn-Collis (* 1940, Vysoké Tatry – † 10. december 2012, Athy, Írsko) bol ako štvroročný v roku 1944 deportovaný do Koncentračný tábor Ravensbrück a následne do Koncentračný tábor Bergen-Belsen. V roku 2006 vydal v Írsku knhu s názvom "Final witness: My Journey from the Holocaust to Ireland." opisujúcu jeho život.

Rodina[upraviť | upraviť kód]

Zoltán Collis bol synom židovského otca a matky protestantky maďarskej národnosti. Mal dve sestry a jedného brata Aladára. Najmladšia zo sestier neprežila transport do koncentračného tábora Ravensbrück. Brat Aladár zomrel v koncentračnom tábore Bergen Belsen. V apríli 1945 tu zomrela aj jeho matka. Stalo sa tak v deň kedy do tábora prišiel Červený kríž, ktorý zachránil aj malého Zoltána. Jeho otec Adolf Zinn zomrel pravdepodobne v roku 1944 v koncentračnom tábore Ravensbrück. Jeho staršia sestra Edita prežila holokaust a spolu so Zoltánom prežila svoj život v Írsko.

Život v Írsku[upraviť | upraviť kód]

Zoltán Collins bol spolu so sestrou adoptovaný doktorom Bobom Collinsom, ktorý prišiel v rámci Červeného kríža pomáha po oslobodení do Koncentračný tábor Bergen-Belsen. Malý Zoltán mu tu po nemecky povedal: "Môj otec je mŕtvy. Teraz si ty môj otec."

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • ZINN-COLLIS, Zoltan; Alicia McAuley. Final Witness: My Journey from the Holocaust to Ireland. [s.l.] : Maverick House, 2006. ISBN 978-1905379187.
  • ZINN-COLLIS, Zoltan (2010). Přežil jsem peklo Bergen - Belsen. Vydavatelství Víkend. ISBN 978-80-7222-668-9