Preskočiť na obsah

Zrkadlo (informatika)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Zrkadlo (z angl. mirror) je presná kópia dát. Na internete je zrkadlový web/server taký, ktorý je presnou kópiu iného[1]. Zrkadlové kópie webov sa využívajú na poskytnutie informácii alebo služby o ktoré je veľký záujem a môžu tak z dôvodu veľkého dopytu dočasne nedostupné. Častým využitím takýchto webov je napríklad rozdelenie záťaže pri sťahovaní veľkých súborov. Zrkadlenie je jednosmerná operácia, kým synchronizácia súborov je obojsmerná.

Dôvody[upraviť | upraviť zdroj]

Obrazy (zrkadlá) webov sa vytvárajú z rôznych dôvodov:

  • Záloha dát – ochrana pri prípadnom zlyhaní pôvodného servera.
  • Sprístupenie rýchlejšieho downloadu pre užívateľov v rôznych častiach sveta. Napríklad slovenskí užívatelia majú zvyčajne rýchlejší prístup k slovenským serverom a môžu tak odtiaľ rýchlejšie a efektívnejšie sťahovať dáta ako zo zahraničných serverov.
  • Boj proti cenzúre. Napríklad aktivisti v jednom štáte môžu vytvoriť tajnú webovú stránku s informáciami, na ktoré sa v ich krajine vzťahuje cenzúra a mohli by z toho mať problémy. Aktivisti v inej krajine kde sa na tie údaje cenzúra nevzťahuje ich beztrestne môžu skopírovať publikovať na svojom webe.
  • Sprístupnenie starého obsahu webov. Takúto zálohu informácií vykonáva napríklad aj Google, ale užšie sa na ňu špecializuje portál Internet Archive, ktorý ponúka možnosť pozrieť si ako vyzerali webové aj pred pár rokmi.
  • Aby sa zredukoval traffic na weboch, po ktorých je momentálne veľký dopyt. Častejšie však býva riešené formou load balancingu.

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejším príkladom je webová stránka asi SourceForge.net, ktorá poskytuje webhosting open source projektom (hlavne programom) a download ponúka z viacerých zrkadiel – na zmenšenie trafficu a zrýchlenie downloadu pre užívateľov v rôznych častiach sveta.

Programy[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú aj programy – tzv. offline prehliadače na automatické vytváranie lokálnej kópie webových stránok. Umožňujú jednorazové stiahnutie webu a potom ich lokálneho prezerania bez nutnosti pripojenia do internetu v čase prezerania. Nevýhodou je, že prezerať sa dá vždy iba stiahnutá verzia, pre najnovšiu verziu sa treba znova pripojiť na internet a aktualizovať dáta.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. * Sklenák, Vilém. zrcadlo (server). In KTD : Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2011-05-15]. Dostupné z WWW: [1].