Zubná niť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zubná niť

Zubná niť alebo dentálna niť je niť alebo tenká páska používaná na odstraňovanie zubného povlaku z medzizubných priestorov. Vyrába sa dnes obvykle z nylonu alebo iných plastov. Môže (ale nemusí) byť voskovaná.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa rýh na zuboch používali dentálnu niť ľudia už v prehistórii. Modernú zubnú niť prvýkrát popísal zubný lekár Levi Spear Parmly (1790-1859, New Orleans, USA) v roku 1815. Firma Codman und Shurtleft začala dodávať voskované zubné nite v roku 1882. Firma Johnson & Johnson si nechala v roku 1898 zubnú niť patentovať.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pripravte si asi 30 cm nite a otočte ju okolo prostredníka na každej ruke. Uchyťte niť medzi ukazovák a palec na každej ruke tak, aby niť napnutá medzi palcami bola dlhá asi 2cm. Takto sa drží niť na čistenie horných zubov.
  2. Pri zavádzaní nite medzi zubami v dolnom oblúku napnite niť medzi ukazovákom a palcom tak, aby ste na ňu ukazovákom tlačili.
  3. Jemne pohybujte niťou obtočenou okolo zuba smerom nahor a nadol. Nikdy nepoužívajte rezací pohyb (smer spredu dozadu).
  4. Niť musí v podstate kĺzať po obvode zuba hore a dole až pod ďasno.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zubní nit na českej Wikipédii.