Zubná protéza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zubné protézy v pohári

Zubná protéza je snímateľná protetická náhrada riešiaca stratu vlastných zubov. Súčasné štúdie ukazujú, že strata vlastných zubov a nutnosť nasledujúceho zhotovenia snímateľných náhrad (protéz) sú najčastejšími stomatologickými problémami ľudí v dôchodkovom veku, a spolu so starnutím populácie nadobúda táto oblasť stále väčší význam.

Obmedzenie zubných náhrad[upraviť | upraviť zdroj]

Ústna dutina je tvorená prevažne mäkkými tkanivami a pomery v nej sa neustále menia. Oproti tomu protézy sú relatívne stabilné a tvrdé. Z toho vyplýva, že zubné protézy je potrebné opakovane po čase upravovať a každý pacient potrebuje určitý čas, než si na ne zvykne. Celkové protézy sú vždy iba náhradami pôvodných zubov a ďasien. Ako všetky ostatné umelé náhrady preto majú svoje obmedzenia. Protézy je nutné pravidelne na niekoľko hodín denne odkladať (a to najlepšie v noci pri spánku), aby si mohli ústa pacienta odpočinúť. Protézy nesmú prísť do styku s kyselinami, hydroxidmi, koncentrovaným alkoholom, vriacou vodou a sálavým teplom (vykurovacie telesá, kachle).

Spracovanie stravy[upraviť | upraviť zdroj]

Vždy chvíľu trvá, než sa pacient naučí jesť s novou zubnou protézou. Je potrebné začať len s malým množstvom mäkkej stravy. S postupným rastom pacientovej dôvery v novú protézu je možné výber stravy rozšíriť. Vždy však treba dávať pozor na horúce pokrmy a tekutiny – umelé živicové podnebie zbavuje pacientov citlivosti a mohli by si tak popáliť mäkké podnebie a pažerák.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zubní protéza na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).