Zuzana Navarová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zuzana Navarová
Zuzana Navarová počas koncertu v roku 2003
Zuzana Navarová počas koncertu v roku 2003
Základné informácie
Narodenie 18. jún 1959
Hradec Králové, Česko-Slovensko
Úmrtie 7. december 2004 (45 rokov)
Praha, Česko
Pôsobenie speváčka, hudobníčka, skladateľka, producentka
Žáner Folk, Latino
Hrá na nástroje spev, gitara
Roky pôsob. 1980 – 2004
Súvisiace
články
Nerez, Tres, Iván Gutiérrez,
Koa, Radůza
Webstránka navarova.wz.cz

Zuzana Navarová (* 18. jún 1959, Hradec Králové, Česko-Slovensko – † 7. december 2004, Praha, Česko), podpisovaná aj Zuzana Navarová de Tejada či Zuzana Navarová, d. T., bola česká speváčka, hudobníčka, skladateľka a producentka. Popularitu získala predovšetkým vďaka poslucháčom a kritikom, keďže médiá jej hudobnej tvorbe nevenovali príliš veľkú pozornosť.

Navarová sa dostala do povedomia poslucháčov ako speváčka skupín Nerez, Koa, tiež však ako sólová umelkyňa. Ako skladateľka sa podieľala na hudbe k divadelným predstaveniam, venovala sa však aj producentskej činnosti. Bola tiež objaviteľkou speváčky Radůzy. Začiatkom 90. rokov stála na čele projektu Nadácia Život umelca (Nadace Život umělce).

Zuzana Navarová, ktorá bola pokladaná za „výnimočnú nezávislú speváčku českej scény“,[1] zomrela vo veku 45 rokov, podľahla rakovine.

Študijné roky[upraviť | upraviť kód]

Navarová vyštudovala španielsky a český jazyk (učiteľský odbor) na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia začala pracovať ako učiteľka španielčiny v jazykovej škole. Od r. 1980 spievala so skupinou Nerez, popri ktorej študovala konzervatórium v odbore popový spev.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

Od r. 1980 pôsobila v pražskom Nereze. V r. 1987 vystupovala so skupinou na Kube, kde neskôr žila a kde spoznala aj svojho manžela Luísa. Tamojšia hudba tiež inšpirovala jej vlastnú tvorbu. Prvý sólový album Caribe vydala v r. 1992. Nasledovali koncerty s príležitostným zoskupením Caribe Jazz Quintet. Na konci r. 1994 začala spolupracovať s kolumbijským pesničkárom a gitaristom Ivánom Gutiérrezom. Spolu s basgitaristom Karlom Cábom vytvorili trojčlenné zoskupenie pod názvom Tres, pričom album s rovnomenným názvom vznikol v r. 1995. Išlo predovšetkým o novonahraté a prespievané staršie Gutiérrezove skladby. Album so skladbami Zuzany Navarovej síe Tres nahrali, ale doposiaľ nebol vydaný.
Dvojica Navarová – Gutiérrez stáli aj za vznikom inej hudobnej skupiny, Koa. Jej súčasťou boli aj Mário Bihári (akordeón, klavír, klarinet), Camillo Caller (bicie nástroje a perkusie) a František Raba (kontrabas). Skupine vyšlo päť albumov. Prvý, pod názvom Skleněná vrba (1999), získal hneď ocenenie Žltá ponorka. Druhým počinom bola nahrávka Zelené album (2000) na ktorej naposledy pôsobil Iván Gutiérrez, ktorý po vydaní odišiel do Španielska. Nahradil ho gitarista Omar Khaouaj a Koa tak vydala ešte dva albumy: Barvy všecky, ktorý získal ocenenie Anděl za r. 2002, a Jako Šántidéví z r. 2003, ktorý je typickým Navarovej spevom vo viacerých jazykoch. Okrem češtiny je na ňom počuť rómčinu, slovenčinu, ruštinu i kečuánsky jazyk.
V r. 2004 sa Zuzana Navarová a skupina Koa po rokoch výrazne presadili aj v médiách skladbou Marie z posledného radového albumu, ktorý bol radený k najlepším titulom vydaným bez podpory veľkej gramofónovej firmy.[1] Avšak tento úspech prišiel už len niekoľko mesiacov pred jej smrťou.

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b VLASÁK, Vladimír. Najednou mi svět připadá víc domácký. iDNES.cz (Praha: MAFRA), 2004-01-27. Dostupné online [cit. 2018-01-28].

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]