Štát blahobytu: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Drotovan (diskusia | príspevky)
podplnenie
Riadok 1: Riadok 1:
'''Štát všeobecného blahobytu''' je nadtriedna sila schopná prekonať anarchiu výroby a hospodárske krízy, likvidovať [[nezamestnanosť]] a zabezpečiť [[blahobyt]] pre všetkých pracujúcich.
'''Štát všeobecného blahobytu''' (welfare state) je teoreticky nadtriedna sila schopná prekonať anarchiu výroby a hospodárske krízy, likvidovať [[nezamestnanosť]] a zabezpečiť [[blahobyt]] pre všetkých pracujúcich. Je charakterizovaný etatizmom, reguláciami trhu a byrokratizáciou. V súčasnosti celosvetový ústup od štátu blahobytu resp. welfare state je spojený s poklesom výkonnosti ekonomík, ktoré nezachytili nástup informačnej spoločnosti a ktoré od welfare state ustupujú. Ich klesajúca konkurenčná schopnosť totiž nemôže pokryť potreby welfare state. Za prototyp štátu všeobecného blahobytu sa považuje [[Švédsko]].


== Externé odkazy ==
== Externé odkazy ==

Verzia z 08:06, 28. apríl 2008

Štát všeobecného blahobytu (welfare state) je teoreticky nadtriedna sila schopná prekonať anarchiu výroby a hospodárske krízy, likvidovať nezamestnanosť a zabezpečiť blahobyt pre všetkých pracujúcich. Je charakterizovaný etatizmom, reguláciami trhu a byrokratizáciou. V súčasnosti celosvetový ústup od štátu blahobytu resp. welfare state je spojený s poklesom výkonnosti ekonomík, ktoré nezachytili nástup informačnej spoločnosti a ktoré od welfare state ustupujú. Ich klesajúca konkurenčná schopnosť totiž nemôže pokryť potreby welfare state. Za prototyp štátu všeobecného blahobytu sa považuje Švédsko.

Externé odkazy

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.