Gejza Horák: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Liso-Bot (diskusia | príspevky)
d riesnie sortovania v kategoriach v Osud wikiprojekte {{DEFAULTSORT:Horák, Gejza}}
upravené
Riadok 13: Riadok 13:


== Životopis ==
== Životopis ==
Študoval na Učiteľských ústavoch v Lučenci a v Banskej Bystrici ([[1935]]-[[1939]]), v Bratislave na Filozofickej fak. Slov. univerzity aprobáciu filozofia a slovenčina ([[1944]]-[[1948]]). Pôsobil ako učiteľ v Detve, v Pohorelej, v Bratislave, [[1948]]-[[1984]] vedecký pracovník Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, súčasne [[1954]]-[[1957]] prednášal slov. jazyk na Pedagogických fak. UK s Bratislave i KU, ako aj na Vysokej škole ruského jazyka v Prahe. Slov. jazykovedec a popularizátor slov. jazyka, venuje sa najmä dialektológii, štúdiu spisovného jazyka, jazykovej kultúre a metodike vyučovania slovenčiny. Autor populárno-náučnej knihy, v dennej tlači publikoval okolo tisíc popularizačných článkov a úvah o problematike súčasného spisovného slov. jazyka a jazykovej kultúry. Venoval sa aj odbornej pedagogicky zameranej spisbe, podieľal sa na tvorbe početných učebníc, cvičebníc, konverzačných príručiek a zbierok úloh zo slov. jazyka pre základné i stredné školy, zostavovateľ čítaniek. Popri jazykovedných prácach pôsobil v Jazykovej poradni Čs. rozhlasu.
Študoval na Učiteľských ústavoch v [[Lučenec|Lučenci]] a v [[Banský Bystrica|Banskej Bystrici]] ([[1935]]-[[1939]]), v [[Bratislava|Bratislave]] na [[Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave|Filozofickej fak. Slov. univerzity]] aprobáciu filozofia a slovenčina ([[1944]]-[[1948]]). Pôsobil ako učiteľ v [[Detva|Detve]], v [[Pohorelá|Pohorelej]], v [[Bratislava|Bratislave]], [[1948]]-[[1984]] vedecký pracovník [[Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra|Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra]] SAV, súčasne [[1954]]-[[1957]] prednášal slov. jazyk na Pedagogických fak. UK s Bratislave i KU, ako aj na Vysokej škole ruského jazyka v Prahe. Slov. jazykovedec a popularizátor slov. jazyka, venuje sa najmä dialektológii, štúdiu spisovného jazyka, jazykovej kultúre a metodike vyučovania slovenčiny. Autor populárno-náučnej knihy, v dennej tlači publikoval okolo tisíc popularizačných článkov a úvah o problematike súčasného spisovného slov. jazyka a jazykovej kultúry. Venoval sa aj odbornej pedagogicky zameranej spisbe, podieľal sa na tvorbe početných učebníc, cvičebníc, konverzačných príručiek a zbierok úloh zo slov. jazyka pre základné i stredné školy, zostavovateľ čítaniek. Popri jazykovedných prácach pôsobil v Jazykovej poradni [[Československý rozhlas|Čs. rozhlasu]].


== Dielo ==
== Dielo ==
Riadok 26: Riadok 26:
* {{OsudBB}}
* {{OsudBB}}


{{DEFAULTSORT:Horák, Gejza}}
{{Osud na úpravu}}
[[Kategória:Narodenia v 1919]]

[[Kategória:Narodenia v 1919|Horák, Gejza]]
[[Kategória:Slovenskí jazykovedci]]
[[Kategória:Slovenskí publicisti]]

Verzia z 08:32, 3. júl 2008

Gejza Horák
jazykovedec, publicista
Narodenie25. február 1919
Halič

Gejza Horák (* 25. február 1919, Halič) je jazykovedec, publicista.

Životopis

Študoval na Učiteľských ústavoch v Lučenci a v Banskej Bystrici (1935-1939), v Bratislave na Filozofickej fak. Slov. univerzity aprobáciu filozofia a slovenčina (1944-1948). Pôsobil ako učiteľ v Detve, v Pohorelej, v Bratislave, 1948-1984 vedecký pracovník Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, súčasne 1954-1957 prednášal slov. jazyk na Pedagogických fak. UK s Bratislave i KU, ako aj na Vysokej škole ruského jazyka v Prahe. Slov. jazykovedec a popularizátor slov. jazyka, venuje sa najmä dialektológii, štúdiu spisovného jazyka, jazykovej kultúre a metodike vyučovania slovenčiny. Autor populárno-náučnej knihy, v dennej tlači publikoval okolo tisíc popularizačných článkov a úvah o problematike súčasného spisovného slov. jazyka a jazykovej kultúry. Venoval sa aj odbornej pedagogicky zameranej spisbe, podieľal sa na tvorbe početných učebníc, cvičebníc, konverzačných príručiek a zbierok úloh zo slov. jazyka pre základné i stredné školy, zostavovateľ čítaniek. Popri jazykovedných prácach pôsobil v Jazykovej poradni Čs. rozhlasu.

Dielo

  • Tisíce poučení zo spisovnej slovenčiny, roku 1971
  • Jazykové prechádzky prózou, roku 1989
  • Slovo o slove - sto zrniek do nášho jazykového povedomia, roku 1999

Literatúra

  • Slovník slovenských spisovateľov 20. storočia

Externé odkazy