Citrátový cyklus: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Lehar (diskusia | príspevky)
rozsirenie clanku
Xqbot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: et:Tsitraaditsükkel
Riadok 26: Riadok 26:
[[eo:Ciklo de Krebs]]
[[eo:Ciklo de Krebs]]
[[es:Ciclo de Krebs]]
[[es:Ciclo de Krebs]]
[[et:Tsitraaditsükkel]]
[[fi:Sitruunahappokierto]]
[[fi:Sitruunahappokierto]]
[[fr:Cycle de Krebs]]
[[fr:Cycle de Krebs]]

Verzia z 05:24, 13. február 2009

Krebsov cyklus (Citrátový cyklus, Cyklus trikarboxylových kyselín) je cyklická postupnosť reakcií odbúravania organických zlúčenín C (sacharidov) na CO2, pričom sa získavajú energetickz bohaté látky NADH, FADH2 a ATP. V procese oxidatívna fosforylácia sa ya spotrebz kyslíka može získavať ATP aj z NADH a FADH2, prípadne sa tieto látky môžu vzužit pri biosyntéze rôznzch iných organických látok.

Krebsov cyklus je konečnou fázou odbúravania intermediárnych produktov pri metabolizme cukrov, tukov a čiastočne bielkovín. Krebsov cyklus prebieha v mitochondriách.

História

Názov Citrátový cyklus je odvodený od kyseliny Citrónovej (anglicky citrate). Pomenovanie Krebsov cyklus bolo vytvorené na počesť Hansa Adolfa Krebsa (1900-1981), ktorý v roku 1937 navrhol kľúčové reakcie cyklu za čo získal v roku 1953 Nobelovu cenu za medicínu a fyziológiu. Názov Cyklus trikarboxylových kyselín sa v slovenčine používa len zriedka, skôr vyskytuje v niektorých iných jazykoch. Bol odvodený od toho, že kzselina citrónová, Iyocitrónová ... obsahujú tri karboxylové skupiny (-COOH).

Význam Citrátového cyklu

Produkcia energeticky bohatých zlúčenín ATP, NADH a FADH2 v Krebsovom cykle sa využíva pri bioszntéze mnohých organických látok. V prípade živočíchov je to hlavný zdroj chemickej energie, v prípade rastlín je Krebsov cyklus hlavným zdrojom energie najmä v koreňoch, kým nadzemné orgány získavajú energiu hlavne z fotosyntézy.

Krebsov cyklus však nemusí prebehnúť celý, ale jeho ktorýkoľvek medziprodukt môže byť východiskovou látkou (uhlíkovou kostrou, substrátom) pre syntézu mnohých organických zlúčenín, z ktorých snáď najdôležitejšia je tvorba aminokyselín.

schéma Krebsovho cyklu

Šablóna:Link FA