Royal Botanic Gardens, Kew: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
RibotBOT (diskusia | príspevky)
Fadesga (diskusia | príspevky)
Kategória
Riadok 55: Riadok 55:
{{Preklad|cs|Královské botanické zahrady (Kew)|3796973}}
{{Preklad|cs|Královské botanické zahrady (Kew)|3796973}}


[[Kategória:Skleníky]]

[[Kategória:Londýnske parky a voľné priestranstvá]]
[[Kategória:Londýnske parky a voľné priestranstvá]]
[[Kategória:Botanické záhrady]]
[[Kategória:Botanické záhrady]]

Verzia z 20:12, 15. december 2009

Záhrady Kew

Kráľovské botanické zahrady v Kew, zvyčajne označované ako Záhrady v Kew (Kew Gardens) sú botanické záhrady so skleníkmi medzi Richmondom a Kew na juhozápade Londýna v obvode Richmond.

História

Skleník Palm House

Zahrady v Kew majú svoj pôvod v exotickej zahrade pri sídle Kew Park, ktorú založil lordom Capel z Tewkesbury. Záhradu nechala rozšíriť a dolniť princezna Augusta Sasko-Gothajská, pre ktorú sir William Chambers vybudoval niekoľko záhradných pavilónov, z ktorých sa dochovala čínska pagoda. Kew Park, vtedy už pod menom White House zbúrali v roku 1802. Susediaci Holandský dom kúpil Juraj III. v roku 1781 a slúžil ako škôlka pre deti kráľovskej rodiny. Dnes je známy ako Kew Palace.

V roku 1840 boli záhrady vyhlásené za národnú botanickú záhradu. Pod vedením riaditeľa Williama Hookera boli rozšírené na 30 ha, spolu s arborétom na 109 ha a neskôr na súčasnú rozlohu 120 ha.

Skleník Palm House postavili architekti Decimus Burton a Richard Turner v rokoch 18411849. Skleník Temperate house, ktorý je dvakrát väčší, bol postavený na konci 19. storočia a je najväčším viktoriánskym skleníkom. V Záhradách v Kew v 19. storočí úspešne rozmnožili kaučukovník mimo Južnej Ameriky. V roku 1987 bol v Kew Gardens otvorený tretí veľký skleník, Skleník princeznej z Walesu, v ktorom je 10 rôznych klimatických pásiem.

Súčasnosť

Skleník Temperate house

Záhrady v Kew sú vedúcim centrom botanického výzkumu, tréningovým centrom pre profesionálnych zahradníkov a populárnou turistickou atrakciou. Štýl záhrad je väčšinou neformálny, len s niekoľkými časťami formálneho štýlu. V záhradách sa nachádzajú skleníky, herbáre a knižnica.

Napriek nevhodným podmienkam na pestovanie (atmosferické znečistenie z Londýna, suchá pôda a nízke zrážky) záhrady obsahujú jednu z najrozmanitejších zbierok rastlín vo Veľkej Británii. Pre pestovanie rastlín, ktorým nevyhovujú podmienky v Kew, boli zriadené dve externé stanice pri Wakehurst Place v Sussexe a Bedgebury Pinetum v Kente, ktoré sa špecializujú na pestovanie ihličnatých stromov.

Pagoda

Pagoda

V severnom rohu záhrad bola v roku 1762 postavená Williamom Chambersom vysoká pagoda. Najnižšia čať osembokej stavby má priemer 15 m. Výška celej pagody od základu až po najvyššiu časť je 50 m.

Každé poschodie je zakončené strechou a podľa čínského vzoru je pokrytá plátmi rôznofarebných plechov a okolo každej je galéria chránená zábradlím. Každý roh strechy je ozdobený sochou draka (celkom 80), pokrytých tenkou vrstvou rôznofarebného skla. Steny sú postavené z veľmi tvrdých tehál. Schodiště je umiestnené vo vnútri budovy.

Múzeá a galérie

Marianne North Gallery

Neďaleko Palmového domu je stavba označovaná ako Museum No. 1, vybudovaná Decimom Brutom v roku 1857. Jej účelom je ukázať závislosť ľudstva na stromoch a obsahuje botanické zbierky vrátane nástrojov, ornamentov, oblečenia, jedla a liekov. Budova bola opravená v roku 1998. Horné dve podlažia tvoria vzdelávacie centrum a spodné podlažie obsahuje výstavu Plants+People ukazujúcu rozmanitosť rastlín sveta a rôzny spôsob ich využitia.

Marianne North Gallery bola postavená v 80. rokoch 19. storočia pre výstavu kolekcie 832 obrazov Marianne North – maliaky, ktorá precestovala Južnú Ameriku a veľa častí Ázie a na svojich cestách maľovala obrazy rastlín.

Po festivale o Japonsku v roku 2001 bola do záhrad zakúpený dom typu minka. Pôvodne bol postavený okolo roku 1900 na predmestí Okazaki. Japonskí remeselníci zložili kostru stavby a britskí stavebníci, ktorí pracovali na stavbe obnoveného divadla Globe hlinené panely stien.

BGCI

Pravek v skleníku – živá fosília presadená do tohto skleníka v roku 1775 - jedna z najstarších skleníkových rastlín sveta
Chilská palma v Kew – najvyšší strom na svete pestovaný v skleníku

V botanickej záhrade sídli organizácia Botanic Gardens Conservation International - BGCI [1] medzinárodná organizácia združujúca botanické záhrady.

Zabýva sa najmä: - genofondom planých rastlín a jeho in situ a ex situ - ochrannou ekologickou výchovou

Iné projekty

Externé odkazy

Súradnice: 51°28′41″ s. š., 0°17′44″ z. d.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Královské botanické zahrady (Kew) na českej Wikipédii.

Šablóna:Link FA