Židia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
FoxBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.2) (robot Pridal: av:ЖугьутӀал
d Robot: zh:犹太人 is a good article
Riadok 25: Riadok 25:
{{Link FA|fr}}
{{Link FA|fr}}
{{Link GA|en}}
{{Link GA|en}}
{{Link GA|zh}}


[[af:Jode]]
[[af:Jode]]

Verzia z 18:03, 26. október 2011

Známi Židia - Albert Einstein, Maimonides, Golda Meir a Emma Lazarus

Židia (Jehúdím = hebr. synovia Judu) (Izraeliti) sú starobylá etnická skupina nazvaná podľa potomkov izraelských kmeňov, ktoré žili v starovekej Palestíne - Kanáne.

Názov vznikol už v staroveku, ale používať sa začal všeobecnejšie až po zničení oboch starovekých židovských štátov, Izraela a Judey, na označenie ich príslušníkov v exile. Najmä tí Izraeliti a Hebrejci, ktorí sa dostali do babylonského zajatia, boli tam stále častejšie nazývaní Židia a toto meno sa ujalo aj v starobylom Kanáne, Egypte, Maroku a inde, kde vznikali väčšie kolónie židovských exulantov.

Pojem Židia vznikol z kmeňa Júda, ktorý prišiel z babylonského exilu (zajatia) v 6. storočí pred Kr. Niektorí autori uvažujú, že exulanti sa mohli v exile spojiť s ďalšími desiatimi izraelskými kmeňmi, ktoré boli odvlečené do asýrskeho zajatia koncom 8. storočia pred Kr.

Po návrate z babylonského exilu začali Židia obnovovať krajinu. Najväčšiu pozornosť venovali obnove chrámu a hradieb v Jeruzaleme. V tomto období získali vlastnú samosprávu, ale celkovo patrili pod Perzskú ríšu.

Po expanzii Alexandra Macedónskeho v 4. storočí pred Kr. sa oblasť Kanánu dostala pod vplyv helenizmu. V 2. storočí pred Kr. nezhody s gréckou kultúrou viedli k vytvoreniu vlastnej vlády pod vedením rodu Hasmodejovcov, ktorí zjednotili veľkňazský a kráľovský úrad.

Po dobytí Jeruzalema Rimanmi prijali tento názov aj Rimania. Niektoré skupiny Židov, napr. Sefardi v Španielsku, mali značný vplyv na rozvoj kultúry.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Židia

Externé odkazy

  • FILIT Zdroj z ktorého (pôvodne) čerpal tento článok

Šablóna:Link FA Šablóna:Link GA Šablóna:Link GA