Tyristor: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Značky: vrátené školská IP vizuálny editor úprava z mobilu úprava z mobilného webu
d Verzia používateľa 193.87.164.114 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od 78.141.75.28
Značka: rollback
 
Riadok 2: Riadok 2:
'''Tyristor''' je [[polovodič]]ová súčiastka slúžiaca k spínaniu [[elektrina|elektrického prúdu]] (najčastejšie výkonových obvodov), fungujúci ako riadený elektronický [[ventil]].
'''Tyristor''' je [[polovodič]]ová súčiastka slúžiaca k spínaniu [[elektrina|elektrického prúdu]] (najčastejšie výkonových obvodov), fungujúci ako riadený elektronický [[ventil]].


Skladá ''sa zo štyroch vrstiev polovodiča v usporiadaní PNPN, takže v súčiastke sú tri [[prechod P-N|P-N prechody]]. Je podobný dióde, obidve súčiastky majú dve hlavné elektródy - anódu a katódu, tyristor má navyše tretiu riadiacu elektródu. Na krajnej vrstve sú pripojené silové, na jednu z prostredných riadiaca elektróda. Pokiaľ na silové elektródy privedieme napätie, tyristor nevodí, až kým neprivedieme malé napätie aj na riadiacu elektródu. Potom sa tyristor lavínovite zopne a zotrváva vo vodivom stave, až dovtedy pokiaľ ním tečie prúd.''
Skladá sa zo štyroch vrstiev polovodiča v usporiadaní PNPN, takže v súčiastke sú tri [[prechod P-N|P-N prechody]]. Je podobný dióde, obidve súčiastky majú dve hlavné elektródy - anódu a katódu, tyristor má navyše tretiu riadiacu elektródu. Na krajnej vrstve sú pripojené silové, na jednu z prostredných riadiaca elektróda. Pokiaľ na silové elektródy privedieme napätie, tyristor nevodí, až kým neprivedieme malé napätie aj na riadiacu elektródu. Potom sa tyristor lavínovite zopne a zotrváva vo vodivom stave, až dovtedy pokiaľ ním tečie prúd.


''Je to veľmi účinný nástroj pre riadenie'' veľmi výkonných elektrických strojov. Najčastejšie sa používa v moderných elektrických lokomotívach pre pulznú reguláciu výkonu trakčných motorov pre jednosmerné napätie. K regulácii výkonu asynchrónnych motorov sa používajú vyspelejšie zariadenia [[IGBT]].
Je to veľmi účinný nástroj pre riadenie veľmi výkonných elektrických strojov. Najčastejšie sa používa v moderných elektrických lokomotívach pre pulznú reguláciu výkonu trakčných motorov pre jednosmerné napätie. K regulácii výkonu asynchrónnych motorov sa používajú vyspelejšie zariadenia [[IGBT]].


== Iné projekty ==
== Iné projekty ==

Aktuálna revízia z 09:55, 13. október 2021

Schéma tyristorov a náhradné zapojenie z dvoch tranzistorov

Tyristor je polovodičová súčiastka slúžiaca k spínaniu elektrického prúdu (najčastejšie výkonových obvodov), fungujúci ako riadený elektronický ventil.

Skladá sa zo štyroch vrstiev polovodiča v usporiadaní PNPN, takže v súčiastke sú tri P-N prechody. Je podobný dióde, obidve súčiastky majú dve hlavné elektródy - anódu a katódu, tyristor má navyše tretiu riadiacu elektródu. Na krajnej vrstve sú pripojené silové, na jednu z prostredných riadiaca elektróda. Pokiaľ na silové elektródy privedieme napätie, tyristor nevodí, až kým neprivedieme malé napätie aj na riadiacu elektródu. Potom sa tyristor lavínovite zopne a zotrváva vo vodivom stave, až dovtedy pokiaľ ním tečie prúd.

Je to veľmi účinný nástroj pre riadenie veľmi výkonných elektrických strojov. Najčastejšie sa používa v moderných elektrických lokomotívach pre pulznú reguláciu výkonu trakčných motorov pre jednosmerné napätie. K regulácii výkonu asynchrónnych motorov sa používajú vyspelejšie zariadenia IGBT.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tyristor