Preskočiť na obsah

Židia v Bahrajne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Židia v Bahrajne tvoria jednu z najstarších a najmenších svetových židovských komunít. Miestna komunita v počte okolo tridsať ľudí má vlastnú synagógu a židovský cintorín.

Raná história

[upraviť | upraviť zdroj]

Židovská komunita v Bahrajne sa spomína v Talmude aj v arabských textoch už od čias proroka Mohameda.

Moderné dejiny

[upraviť | upraviť zdroj]

Židovská komunita v Bahrajne má približne päťdesiat členov[1] a má ako jediný štát v Perzskom zálive synagógu. Židia patria medzi ďalšie komunity tvoriace jadro liberálnej strednej triedy a niekoľko sa ich angažuje v politike. Židovský obchodník Ebrahim Daúd Nunu, rovnako ako jeho príbuzná Huda Ezra Nunu zasadá v hornej komore parlamentu a Ezra Daúd Nunu navyše predsedá výboru pre ľudské práva,[2] ktorý vystupuje proti znovuzavedeniu trestu smrti v tomto kráľovstve.

Medzi významné obdobie modernej bahrajnskej židovskej komunity patrí začiatok 20. storočia, kedy do krajiny emigrovali Židia z veľkej irackej židovskej komunity v Bagdade. Tvrdí sa, že táto migrácia priviedla do Bahrajnu viac ako 600 Židov, ale toto číslo pokleslo po založení Izraela a po šesťdennej vojne. V roku 1948 boli v Bahrajne nepokoje, ale Huda Nunu pre noviny The Independent prehlásil: „Nemyslím si, že to sú Bahrajnci, kto sú za nepokoje zodpovední. Zodpovední sú ľudia zo zahraničia. Mnoho Bahrajncov sa stará o Židov v ich domovoch.“ Tento názor podporil Sir Charles Belgrave, bývalý politický poradca bahrajnskej vlády – následný britský protektor – ktorý v svojich pamätiach napísal: „Vládnuci Arabi boli veľmi šokovaní ... väčšina z nich, ak mohli, poskytli prístrešie a ochranu svojim židovským susedom ... (nepokoje) mali prekvapivý efekt; ukončili všetku aktívnu agresiu medzi bahrajnskými Arabmi a Židmi.[3]

K roku 2007 má židovská populácia v Bahrajne 36 osôb.[4] V súčasnosti pokračuje náboženská tolerancia voči Židom a to predovšetkým vďaka politike bahrajnského kráľa Hamad ibn Isa Al Kalífa. Bahrajnskí Židia majú zákaz cestovať do Izraela a do roku 2004 bol zo strany tohto ostrovného štátu vyhlásený bojkot izraelského tovaru, čomu zamedzila dohoda o voľnom obchode so Spojenými štátmi.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Židé v Bahrajnu na českej Wikipédii.