Ľudovít Ferdinand Francúzsky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ľudovít Ferdinand
Ľudovít Ferdinand Francúzsky
francúzsky dauphin

Narodenie 4. september 1729
Versailles, Francúzsko
Úmrtie 20. december 1765 (36 rokov)
Fontainebleau

Ľudovít Ferdinand (* 4. september 1729, Versailles, Francúzsko – † 20. december 1765, Fontainebleau) bol francúzsky dauphin.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako dlho očakávaný následník Ľudovítovi XV. a Márii Leszczyńskej po troch dcérach. Nebol veľmi pôvabný, ale vzdelaný a dobre vychovaný so zmyslom pre morálku. Uprednostňoval diskusie pred poľovačkami a zábavami. Podporoval jezuitov, jeho sestry ho považovali za ideálneho kresťanského princa. Hoci ho jeho otec držal mimo politiky, stál v centre kresťanskej strany dúfajúcej, že po jeho nástupe na trón vzrastie ich moc. Ľudovít Ferdinand však zomrel na tuberkulózu ešte pred svojim otcom a následníkom trónu a kráľom sa stal jeho syn Ľudovít August.

Manželstvá a deti[upraviť | upraviť zdroj]

23. februára 1745 sa oženil so svojou sesternicou Máriou Teréziou Španielskou (* 1726 – † 1746), dcérou Filipa V. Mária Terézia zomrela tri dni po narodení jedinej dcéry:

9. februára 1747 sa stala jeho druhou manželkou Mária Jozefa Saská (* 1731 – † 1767), dcéra poľského kráľa Augusta III. Saského a Márie Jozefy Habsburskej. V šťastnom manželstve sa narodilo osem detí:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]