Filip V. (Španielsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Filip V.
Filip V. (Španielsko)
bol španielsky kráľ

Narodenie 19. december 1683
Versailles, Francúzsko
Úmrtie 9. júl 1746 (62 rokov)
Madrid, Španielsko

Filip V. (alebo Filip z Anjou, po španielsky Felipe V.) (* 19. december 1683, Versailles, Francúzsko – † 9. júl 1746, Madrid, Španielsko) bol španielsky kráľ z rodu Bourbonovcov, zakladateľ bourbonsko-anjouovskej dynastie, ktorý vládol od 16. novembra 1700.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bol synom francúzskeho dauphina Ľudovíta a Márie Anny Bavorskej a vnukom Ľudovíta XIV., „kráľa Slnko“.

Filip nastúpil na španielsky trón po smrti Karla II. (1700), posledného španielskeho kráľa z rodu Habsburgovcov ako následník určený v Karolovom testamente (Filipova stará matka Mária Terézia Habsburská, manželka Ľudovíta XIV., bola sestra Karola II.). Pretože Filip V. bol francúzsky princ, vznikli u ostatných európskych veľmocí (Anglicko, habsburská monarchia) obavy, že sa Francúzsko a Španielsko spoja do jedného štátu. To by znamenalo obrovský vzrast moci Francúzska. Preto vypukla skoro okamžite po Filipovom nástupe tzv. vojna o španielske dedičstvo, v ktorej stálo Francúzsko na strane jednej a Habsburgovci, Anglicko, Savojsko, Holandsko a Portugalsko na druhej strane. Protikráľom Filipa V. bol Karol VI., sám seba označujúci Karol III. Španielsky (nie je zhodný s Karlom III., ktorý vládol 1759 – 1788!), ktorý „vládol“ od 12. septembra 1703 do 7. septembra 1714. Boje sa skončili v roku 1713 tzv. utrechtským mierom, ktorým uznala Veľká Británia Filipa V. ako španielskeho kráľa pod podmienkou, že sa Francúzsko nikdy nespojí so Španielskom. Rakúski Habsburgovci uznali podmienky utrechtského mieru v roku 1714 a za svoj súhlas dostali španielske dŕžavy (Neapolsko, Sardínia, Milánsko) a južné Holandsko.

Rodinné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

2. novembra 1701 sa oženil s Máriou Lujzou Savojskou(1688 – 1714), dcérou sardínskeho kráľa Viktora Amadea II. a Anny Márie Bourbon-Orleánskej, s ktorou mal štyroch synov:

24. decembra 1714 sa oženil s Alžbetou Farnese (1692 – 1766), dcérou vojvodu Odoarda II. Farnese z Parmy a Piacenzy a Doroty Žofie Falckej z Neuburgu, dedičkou Parmského vojvodstva, s ktorou mal sedem detí:

Genealógia[upraviť | upraviť zdroj]

Rodokmeň Filipa V. v troch generáciách
Filip V. Otec:
Ľudovít Francúzsky
Starý otec:
Ľudovít XIV.
Prastarý otec:
Ľudovít XIII.
Prastará matka:
Anna Habsburská
Stará matka:
Mária Terézia Habsburská
Prastarý otec:
Filip IV.
Prastará matka:
Izabela Bourbonská
Matka:
Mária Anna Bavorská
Starý otec:
Ferdinand Maria Bavorský
Prastarý otec:
Maximilián I.
Prastará matka:
Mária Anna Habsburská
Stará matka:
Henriette Adelheid Savojská
Prastarý otec:
Viktor Amadeus I.
Prastará matka:
Kristína Mária Bourbonská

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]


Predchodca:
Karol II. Habsburský
Erb Španielskeho kráľovstva Španielsky kráľ
Filip V.
1700 – 1724
Erb Španielskeho kráľovstva Nástupca:
Ľudovít I.