Anna Tirolská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anna Tirolská
Anna Tirolská

Narodenie 4. október 1585
Innsbruck, Rakúsko
Úmrtie 15. december 1618 (33 rokov)
Viedeň, Rakúsko

Anna Tirolská (* 4. október 1585, Innsbruck, Rakúsko - † 15. december 1618, Viedeň), bola rakúska arcivojvodkyňa, rímskonemecká cisárovná (od r. 1612), uhorská (od r. 1613) a česká kráľovná (od r. 1616), dcéra arcivojvodu Ferdinanda II. Tirolského a jeho druhej manželky Anny Kataríny Mantovskej.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jej rodičia boli nepriamymi príbuznými, keď jej matka pochádzala z vedľajšej, tirolskej línie rodu Habsburgovcov. Dňa 4.12.1611 sa vydala za svojho bratranca, starnúceho a dosiaľ slobodného i bezdetného Mateja, ktorý práve v tej dobe vystriedal na čele monarchie svojho brata Rudolfa II.

Korunovácie[upraviť | upraviť zdroj]

Tri dni po Matejovej cisárskej korunovácii, ktorá sa konala 27.6.1612, podstúpila tento obrad vo Frankfurte nad Mohanom i ona. 25.3.1613 bola korunovaná svätoštefanskou korunou uhorských kráľov a o tri roky neskôr, 29.2.1616, sa konala jej pražská korunovácia.

Anna bola zbožnou a vrúcnou katolíčkou a podporovala politické snahy svojho manžela. Ťažko sa zmierovala so skutočnosťou, že jej manželstvo ostáva bezdetné. Zomrela vo veku 33 rokov, jej 62-ročný manžel ju prežil o tri mesiace.

Zaujímavosť[upraviť | upraviť zdroj]

Pred smrťou táto veľká priaznivkyňa kapucínskeho rádu založila vo Viedni kapucínsky kláštor s kryptou. Tam boli po dokončení stavebných prác v roku 1633 uložené jej ostatky spolu s telom jej manžela. Vzniklo tak oficiálne rodové pohrebisko Habsburgovcov (kapucínska krypta, „Kaisergruft“), do ktorého sú telesné pozostatky príslušníkov rodu ukladané až do súčasnosti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]