Prvoústovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Prvoústovce
motýľ Atlas
Motýľ Atlas
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Živočíchy Animalia
Vývojový stupeň Epitelovce Eumetazoa
Skupina Dvojstranovce Bilateralia
Vývojová vetva Prvoústovce Protostomia
Vedecký názov
Protostomia
Synonymá:
Gastroneuralia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Prvoústovce alebo prvoúste (Protostomia, Gastroneuralia) je vývojová vetva dvojstranovcov. Prvoústovce predstavujú podľa niektorých odhadov až 98 % druhov živočíšnej ríše. Túto obrovskú skupinu staršie systémy rozdeľujú na tri relatívne ostro oddelené vývojové vetvy – skupiny kmeńov:

  • Acoelomata – sú živočíchy bez súvislej telovej dutiny. Priestor medzi kožnosvalovým vakom a črevom je vyplnený riedkym mezenchymatickým tkanivom (v starších publikáciách sú niekedy nazývané „mezenchýmové červy“).
  • Schizocoelomata – majú nepravú telovú dutinu schizocoel, ktorá vzniká rozostúpením, príp. redukciou buniek mezenchymatického pojiva. Táto dutina je bez epitelových výstelok. Je naplnená hemolymfou, v ktorej plávajú niektoré orgány.
  • Coelomata – zakladá sa u nich (aspoň embryonálne) už pravá coelomová dutina, ktorá sa formuje invaginačným alebo imigračným procesom z buniek steny čreva (endodermu).

Súčasné hlavné triedenie prvoústovcov je značne odlišné. Od 1. skupiny Acoelomata boli odčlenené Acoelomorpha do samostatného kmeňa, Schizocoelomata ako zrejme umelá skupina boli „zrušené“ (kmene s aspoň rudimentálnym obrvením boli predisponované do skupiny kmeňov Pseudocoelomata, kým kmene Nematoda, Cephalorhyncha a Tardigrada boli pričlenené k živočíchom so zvliekaním kutikuly – Ecdysozoa). Preto prvoústovce podľa moderného systému rozdeľujeme na 2 skupiny kmeňov: Pseudocoelomata a Spiralia.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

vývojová vetva (infraoddelenie): prvoústovce (Protostomia)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]