Ricardo Bofill

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ricardo Bofill
Ricardo Bofill
španielsky architekt

Narodenie 5. december 1939 (75 rokov)
Barcelona, Španielsko

Ricardo Bofill (*5. december 1939, Barcelona) je španielsky architekt, predstaviteľ postmodernej architektúry.

Študoval na Univerzite architektúry v Barcelone a neskôr v Ženeve. V roku 1963 združil skupinu architektov, inžinierov, návrhárov, sociológov, spisovateľov, filmárov a filozofov známu ako medzinárodný ateliér Taller de Arquitectura. Združenie, ktorého členovia mali viac ako 40 rokov skúseností v mestskom plánovaní, v architektúre, v práci s interiérom a v navrhovaní nábytku atď.

Ich medzinárodná skúsenosť im dovoľuje navrhovať od mestského dizajnu, veľkých infraštruktúr pre verejnú dopravu, športových, kultúrnych, a maloobchodných vybaveností, obytných a administratívnych budov až po vnútorný dizajn. Bofillho Taller de Arquitectura je zodpovedná za hlavné sídla takých spoločností, ako Christian Dior, Cartier, Decaux, Axa, Shiseido a budovu Bank One and the Donnelley.

Ateliér sa zaberal mestským plánovaním pre také mestá ako Paríž, Luxemburg, Varšava, Praha, Madrid, Barcelona …

Niektoré ďalšie prestížne, kultúrne vybavenia navrhnuté Ricardom Bofillom sú: Zbrojnica v Metz, Francúzsko, hudobná škola na univerzite Rice v Houstone, Národné katalánske divadlo v Barcelone alebo Centro Cultura de Prado vo Valladolide.

Navrhol tiež komplex Panorama City v Bratislave.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]