Zbor národnej bezpečnosti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Zbor národnej bezpečnosti (skr. ZNB; po česky Sbor národní bezpečnosti - skr. SNB) bol jednotný ozbrojený bezpečnostný zbor v Česko-Slovensku v rokoch 19471990. De-facto to bola zastrešujúca organizácia pre Verejnú bezpečnosť a Štátnu bezpečnosť.

Jeho poslaním boli podľa právnej úpravy z roku 1974 ochrana socialistickej spoločnosti a štátneho zriadenia, verejného poriadku, bezpečnosti osôb a majetku.

Organizácia[upraviť | upraviť zdroj]

Skladal sa z nasledujúcich organizácií:

Podrobnosti pozri v článkoch o týchto organizáciách. Najvýznamnejším dobrovoľným aktívom ZNB bola Pomocná stráž Verejnej bezpečnosti.

ZNB bol organizovaný podľa krajov (krajské správy ZNB), okresov (okresné správy ZNB) a obvodov (obvodné správy ZNB).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

O vzniku ZNB sa rozhodlo v Košickej vláde dňa 17. apríla 1945, keď sa prerokúvali otázky budúcej organizácie bezpečnostných zložiek v oslobodenom Česko-Slovensku. Komunisti presadili budúce zrušenie žandárstva a celého policajného aparátu a jeho nahradenie jednotnou organizáciou - Zborom národnej bezpečnosti.

Zbor bol ustanovený zákonom 149/1947 Zb., ale po februárovom prevrate bol čoskoro novelizovaný zákonom 286/1948 Zb. Zákon č. 40/1974 Zb. upravil fungovanie ZNB na podmienky federálneho usporiadania Česko-Slovenska.

Štátna bezpečnosť bola zrušená v roku 1990, Verejná bezpečnosť v roku 1991.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]